Velký stratég i lhář byl kníže Metternich, spojenectví měnil podle situace. Dohodl i překvapivý sňatek Napoleona

Klemens Metternich, známý také jako Hrabě rovnováha či Krásný Klemens, nemá v Čechách ani v zahraničí příliš dobrou pověst. Napoleon o něm například prohlásil: „Každý občas lže. Ale lhát neustále, to je přespříliš.“

Metternich se narodil v Koblenci roku 1773. Studoval práva, ale zajímala ho i medicína a přírodní vědy. Záhy se seznámil s budoucím císařem Františkem I. a vstoupil do diplomatických služeb. Byl nejprve ministrem zahraničí, později i ministerským předsedou.

Po vypuknutí napoleonských válek pobýval v Sasku a v Berlíně, po bitvě u Slavkova ho císař vyslal do Paříže. Zde měl dosáhnout zmírnění podmínek Prešpurského míru. Také sbíral informace, často prostřednictvím svých četných milenek. Byl obratný vyjednavač a spojenectví měnil podle situace. Dohodl překvapivý sňatek Napoleona s arcikněžnou Marií Luisou, císařovou dcerou. Podařilo se mu udržet i náklonnost Ruska.

Jako velký stratég se pak kníže Metternich ukázal při organizaci Vídeňského kongresu roku 1815, kde se na bálech, hostinách a jednáních utvářel obraz nové Evropy a vznikla Svatá aliance Pruska, Ruska a Rakouska.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.