Vodáci mají v Čerčanech svoje sousoší. Sochař do něj použil rozbitou kanoi z řeky Sázavy

Čerčany jsou oblíbeným výletním místem nejen obyvatel Prahy. Přijíždí sem nejen turisté, ale po řece Sázavě sem připlouvají i vodáci. A právě ti mají v Čerčanech nově i své sousoší od významného sochaře Jana Amose Vaňka. Je umístěné tak, aby ho viděli při projíždění Čerčany i cestující z vlaků. Stojí přímo naproti nádražní budově a bylo rovněž inspirací ke vzniku stejnojmenné písně.

Pokud vystoupíte z vlakového nádraží v Čerčanech, možná doslova nebudete věřit svým očím. Přímo před hlavním vchodem je totiž nově instalováno rozměrné sousoší „Čerčanští vodáci“.

Jeho autor, významný sochař Jan Amos Vaněk, se při tvorbě inspiroval skutečnou rozbitou kánoí, kterou před několika lety povodeň u Čerčan vklínila mezi stromy. Jako zkušený vodák pak v sousoší zachytil momentku dvou kánoí i s vodáky. Voda ostatně posunula i slavnostní odhalení sochy, které se nakonec místo září uskutečnilo až o měsíc později.

Sousoší dokonale vystihuje vodáckou atmosféru

Jedinečná a originální socha připomíná bohatou historii amatérských vodáků a spojení s řekou Sázavou v Čerčanech. Především ale dokonale vystihuje vodáckou atmosféru a pohyb na lodích. Sochař Jan Amos Vaněk do sousoší použil skutečnou nalezenou a rozbitou kánoi, která do Čerčan připlavala po Sázavě a vklínila se mezi stromy. Loď za pomocí přátel dostal velmi komplikovaně na svůj pozemek, a aby sousoší nepůsobilo staticky, přidal ještě jednu kánoi i s posádkou. Zachycená srážka i výrazy vodáků vyloudí úsměv na rtech každému, kdo si toto umělecky velmi cenné dílo pozorně prohlédne. A především těm, kteří si vyjedou s kánoí pouze občas na víkend a podobné situace nezkušených vodáků znají z vlastní zkušenosti.

Sousoší Čerčanští vodáci sochaře Jana Amose Vaňka

„Mým záměrem bylo, aby pro Čerčany vznikla úsměvná žánrová plastika, která má přinést oživení veřejného prostoru v obci, a to jak pro místní, tak i pro návštěvníky obce“, řekl o svém nápadu sám autor, Jan Amos Vaněk. Ostatně tento místní patriot, v Čerčanech žije již 70 let a jeho nápad podpořilo mnoho lidí. Ve veřejné sbírce od dobrovolných dárců se podařilo vybrat přibližně 70 000 Kč. Práce na sousoší byly náročné, dílo vznikalo dva roky. Největší problém byly finance na materiál. Aby nezůstalo pouze u sousoší, spolu se sochou začala vznikat i stejnojmenná píseň. Melodii a základní text písně napsal J. A. Vaněk, následně byl k písni přizván významný textař, spisovatel a publicista - Jan Krůta, který žije v Poříčí n. Sázavou, který text upravil.

Píseň zazněla v premiérovém podání čerčanské hudební skupiny SUPer v rámci slavnostního odhalení sochy dne 13. října. Píseň má již i podobu studiové nahrávky, aby zůstala zachována pro další interprety. Výhledově bude mít socha Čerčanští vodáci i vlastní webovou stránku, kde bude nahrávka písně uložena k volnému poslechu a v rámci podpory celého projektu byla i vydána na CD.

Spustit audio