Vypálení Ležáků: 33 obyvatel starších 15 let gestapáci zastřelili. Pouze dvě dívky daly k převýchově
Středočeské Lidice postihl za heydrichiády děsivý osud a stal se jednou z nejznámějších událostí nacistické zvůle na území Protektorátu Čechy a Morava. Stejně dopadla i malá osada Ležáky na Chrudimsku, ta ale měla na rozdíl od Lidic s atentátem skutečně souvislost.
V roce 1942 měly Ležáky jen devět stavení a žilo v nich 54 obyvatel. Začátek jejich konce se pojí s vojenským výsadkem Silver A, který zamířil v roce 1941 do Čech z Anglie. Parašutisti měli na území Protektorátu provádět sabotáže, měli s sebou také vysílačku, později známou jako Libuši.
Vysílačka byla umístěna v lomu Hluboká, nedaleko Ležáků. Po udání Karla Čurdy se 24. června k Ležákům vydalo 150členné komando policejního pluku Böhmen. Osada byla vypálena a obyvatelé odvezeni do pardubické vily Zámeček, kterou nacisté používali jako věznici i popraviště. Všech 33 obyvatel starších 15 let gestapáci zastřelili. Děti nejprve převezli do útulku v Praze, později do Polska. Pouze dvě z nich nacisté vyhodnotili jako vhodné k převýchově, zbylých jedenáct našlo smrt v plynové komoře.
Jarmila a Marie byly umístěny do německých rodin, krátce po válce se však do Čech vrátily. Byly tak jedinými, kdo vypálení Ležáků přežil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.