Vyséváme papriky, lilky a artyčoky

Zhruba tři měsíce před výsadbou do skleníku, fóliovníku nebo i ven, tedy přibližně touto dobou, je třeba začít předpěstovávat papriky, lilky a artyčoky. Jak na to? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„Semínka paprik a lilků můžeme vysévat na povrch perlitu, trvale vlhké vaty nebo výsevního substrátu. Výsevní nádobu umístíme na teplé místo, optimum je 23-25 °C. Nevadí šero nebo tma. Do pěti dnů se semena probudí, klíčí. Opatrně je přepíchneme, počkáme až proraší. Umístíme je na světlé místo, nejlépe na jihu, západě, popřípadě jim musíme přisvětlovat. Teploty snížíme na hranici asi 21 °C. Jakmile začnou rostlinky tvořit první pravý list mezi dvěma děložními, rozsadíme je na asi tři až čtyři centimetry.

Papriky potřebují na předpěstování sadby 9 až 12 týdnů, zde Yala, Anka a Rela

Potom už jen přesazujeme a čekáme na dobu výsadby. Při posledním přesazování můžeme odrůdy paprik, které nerostou nijak bujně, vysadit po dvou rostlinách. Lze je též vysadit hlouběji, pokud jsou z nedostatku světla „vytažené“. V době výsadby obyčejně mívají sazenice květy, někdy i malé plůdky. Vyštípneme je.

Přibližně 14 dnů před dobou výsadby na trvalé stanoviště rostliny otužujeme pobytem na větrané ploše, s trochou přímého slunce, nejlépe ranního či večerního, v teplotách nad 15 °C. Takové podmínky musí sazenicím nabídnout i stanoviště ve skleníku, fóliovníku nebo venku, kam pak poputují. Pokles teplot růst paprik a lilků zastavuje, brzdí i vývoj ke kvetení a tvorbě plodů.

Jak na artyčoky

Artyčoky sejeme začátkem února do kelímků po dvou semenech, za teplot mezi 15 - 20 °C. Po vyrašení dáme kelímky na světlé místo s výše jmenovanými teplotami. Vyklíčí-li obě semena, necháváme růst silnější rostlinku, druhou můžeme zničit nebo opatrně přepíchnout. Rostliny držíme do poloviny května „pod sklem“, postupně otužujeme. Pak je vysadíme na trvalé stanoviště.“

Spustit audio