Zahradník z Horoměřic procestoval Ameriku. Benedikt Roezl pro vědu objevil 800 rostlin

Největší audioportál na českém internetu

Benedikt Roezl objevil pro vědu 800 rostlin a stromů | Foto: Barbora Kvapilová, Český rozhlas

Zahradník z Horoměřic procestoval Ameriku. Benedikt Roezl pro vědu objevil 800 rostlin

V pražské botanické zahradě Na Slupi je právě k vidění výstava kaktusů a sukulentů. Historie českých kaktusářských a botanických sbírek je spjata se jménem Benedikta Roezla, rodáka z Horoměřic u Prahy. V 19. století pro vědu osobně objevil na 800 rostlin a stromů.

Benedikt Roezl má v parku na Karlově náměstí v Praze velký pomník, ovšem jen málokdo tuší, kdo tento muž s křehkou květinou v ruce vlastně je. V 19. století patřil nejen u nás ale i v zahraničí mezi oceňované sběratele exotických rostlin.

Tatínek Benedikta Roezla pracoval v Horoměřicích jako zahradník na panství kláštera premonstrátů. Benedikt se tak mezi záhony pohyboval od útlého dětství. Měl fenomenální paměť, ovládal 8 jazyků a pamatoval si veškeré rostliny, se kterými se setkal. Dovedl určit botanický druh podle květů, listů nebo třeba semen.

„Výjimečné bylo, že se vypracoval z obyčejného zahradníka na špičku ve svém oboru. Poté, co ho vlastní pěstování rostlin přestalo bavit, tak se vydal do jejich domoviny a následně zásoboval Evropu novými rostlinami,“ vysvětluje předseda pražského spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů Lubomír Berka.

Předseda pražského Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů Lubomír Berka

Jako Indiana Jones

Na koni i pěšky procestoval americký kontinent. Celkem do Ameriky podnikl čtyři cesty, z nichž nejdelší trvala přes 20 let. Jeho osudy tak trochu připomínají dobrodružství Indiany Jonese. S kloboukem na hlavě šplhal po horách, pronikl mezi domorodce v neznámých krajinách, hledal vzácné orchideje na úpatí probouzející se sopky, mnohokrát byl okraden nebo zraněn.

Expedice podnikal na vlastní náklady a sebrané rostliny a semena prodával zahradnickým firmám. Do Evropy poslal statisíce orchidejí, obří kaktusy a tuny sazenic. „Kaktusy nesbíral jako orchideje, ale na objednávku,“ popisuje Lubomír Berka.

Dobová kresba z roku 1846 zachytila kaktus – monstrum Echinocactus Visnaga, který byl tehdy považován za největší žijící kaktus v Evropě. Právě tento kousek Benedikt Roezl objevil na svých cestách a nechal ho dopravit do Londýna. „Do Anglie dovezl několik rostlin, z nichž největší měla 2,75 m a vážila přes tunu.“ Obří kaktus však rok po cestě do zahrady v Kew uhynul. Postižen nemocí zkolaboval pod svou vlastní vahou.

Botanická zahrada pěstuje rostlinu zvanou Hofmania roezlii, pojmenovanou po českém botanikovi

Dnes si jen stěží představíme, jaké úsilí musel vynaložit, aby v mrazu, horku a řídkém vzduchu procestoval vzdálené pustiny. Tuny rostlin převážel za pomoci mezků k železničním zastávkám a přístavům. Přičiněním Benedikta Roezla se v Evropě rozšířil ze střední Ameriky pocházející pryšec nádherný, známý jako vánoční hvězda.

Příběh Benedikta Roezla si můžete připomenout i na výstavě kaktusů a sukulentů v Botanické zahradě Na Slupi, která potrvá do 15. června 2025.