Zánět středního ucha nejčastěji vzniká ze silné rýmy

4. prosinec 2024

Rýma a silné nachlazení mohou přinést nepříjemné komplikace. Zánět se Eustachovou trubicí přesune někdy i do středního ucha. Nejčastěji to postihuje děti. V případě silného projevu je nutné přistoupit k propíchnutí ušního bubínku a odsátí hnisu.

Větrné počasí, chladno nebo střídání teplot, to vše jsou důvody pro častější nachlazení v zimním období, které může vyústit do velmi bolestivého zánětu středního ucha. Nejčastěji vzniká následkem silné rýmy, kdy se z nosohltanu Eustachovou trubicí hleny a zánět přesune do středního ucha.

Tímto onemocněním častěji trpí děti, které ještě neumí dobře smrkat a v případě silné rýmy se jim pak hleny hromadí v nosohltanu a dutinách. U velmi malých dětí je pak na místě jim odsávačkou z nosu odsávat hleny. Je to nejlepší prevence dalších komplikací. Pokud si dítě stěžuje na bolest v uchu, je na místě co nejdříve navštívit dětského lékaře, který zváží další postup.

Zánět středního ucha je velmi bolestivý

Bolest vzniká tlakem zánětu na ušní bubínek. V případě bolestí uvnitř ucha je na místě zajít co nejdříve k lékaři na oddělení ORL, aby posoudil, zdali je již zanícený i ušní bubínek a je nutné provést paracentézu - propíchnutí ušního bubínku a následnou punkci, kdy se ze středního ucha odsaje hnis. Tím dojde k okamžité úlevě.

Tento nepříjemný lékařský úkon je nutné provést raději preventivně. Pokud by se ušní bubínek protrhl tlakem hnisu svévolně, vzniklý otvor se pak obtížně hojí a hrozí následky v podobě sníženého sluchu. V počátcích zánětu se jako léčba do zevního zvukovodu vkládají lancety napuštěné antibiotikem.

Prevence nade vše

Zánětu středního ucha je vždy lepší předejít. Vyvarujte se nachlazení, v zimě ve větrném počasí noste pokrývku hlavy a silnou rýmu se snažte co nejdříve vyléčit. Čelo udržujte v suchém teple – ideální je vlněná nebo kožešinová čelenka nebo šátek. Inhalace raději nezkoušejte. Zánět by se mohl ještě více rozšířit.

Spustit audio