Zápal plic často odhalí až rentgenové vyšetření
V letošním zimním období se stále častěji objevují zápaly plic. Lékaři dokáží toto onemocnění diagnostikovat velmi spolehlivě. Na druhou stranu pacienti ale někdy nedomyslí, že jejich zdravotní stav může být tak vážný. Někteří si myslí, že se jedná pouze o nachlazení.
Kdy je na místě zbystřit pozornost a navštívit svého praktického lékaře? Rozhodně ve chvíli, když se vám začne hůře dýchat nebo máte silný dráždivý kašel s velkým zahleněním. Lékař poté provede vyšetření poslechem, aby zjistil, jak vypadají průdušky a případně pacienta zašle na rentgen plic.
Průběh zápalu plic je totiž v současnosti často nestandardní. Toto onemocnění bývalo vždy spojené s vysokými horečkami. V poslední době se ale objevují zápaly plic i u pacientů, kteří nemají teplotu a ani nemusí kašlat. Jsou pouze unavení. Na zápal plic pak může upozornit až poslechový nález, který se potvrzuje rentgenem.
Léčba je standardní
Zápaly plic mohou být virové i bakteriální. Na každou virovou infekci ale nakonec bakterie většinou nasednou. Pacient proto vždy skončí s léčbou antibiotiky, která se nasazují tak, aby co nejrychleji na dané bakterie zabrala.
Pokud zápal plic přechodíme, může přetrvávat nevýkonnost i zhoršení dechu. Často se zápal plic přechodí právě v situacích, kdy pacient nemá teplotu, ale za měsíc zjistí, že se stále nemůže vyléčit.
U přechozeného zápalu plic je rekonvalescence dlouhá
Rentgen ukáže i přechozený zápal plic nebo zápal plic, který ještě stále doznívá. I v tomto případě je šance na uzdravení, ale pacienta čeká velmi dlouhá rekonvalescence.
Přechozený zápal plic se ukáže na rentgenu, kde jsou vidět stále ještě jeho zbytky. I v tomto případě je pak pacient ještě přeléčen antibiotiky, aby v plicích nezůstaly zbytky bakterií, které by se mohly znovu replikovat a způsobit jiný zánět v těle. – například zánět ledvin, opětovný zápal plic nebo jiné zánětlivé komplikace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.