Správnou diagnostiku mateřských znamének mohou určit pouze profesionální dermatoskopy
Stále oblíbenější jsou různé dermální mobilní aplikace na kontrolu znamének, které provádí diagnostiku znaménka na základě fotky. Tyto aplikace mají své výhody i nevýhody a rozhodně není možné se na ně spoléhat.
Kožní lékaři znaménka vyšetřují pomocí dermatoskopu. Tyto přístroje jsou certifikované. Lékař pomocí dermatoskopu vidí struktury znaménka do hloubky a na digitálních přístrojích si navíc může obraz mnohonásobně zvětšit.
Čtěte také
Některé moderní přístroje už mohou obsahovat i umělou inteligenci, která je v diagnostice velkým pomocníkem. Na rozdíl od domácí mobilní aplikace profesionální dermatoskop ukáže do hloubky dermatoskopický obraz kůže, zatímco domácí mobilní aplikace znaménko pouze povrchově vyfotí.
Důležité je pravidelné sledování
Znaménka se vyvíjí. Lidé se mohou například během léta spálit a stav znaménka se může během několika týdnů změnit. Při jakékoliv změně znaménka by měl člověk okamžitě navštívit svého kožního lékaře.
Při velkém množství pigmentových znamének je lepší docházet na preventivní prohlídky dvakrát ročně. Záleží také na typu přístroje, který lékař na vyšetření použije. Lékaři dnes mohou používat ruční dermatoskopy nebo dermatoskopy digitální, které jsou schopné obraz naskenovat a porovnat ho v čase.
Celotělové skenování
Dnešní technologie umožňuje i celotělové skenování, které zaznamená všechna znaménka na těle. Tuto funkci nabízí právě digitální dermatoskopy, které působí jako celotělové skenery.
Člověka vyfotí ze všech stran a označí všechna znaménka. Při další preventivní prohlídce přístroj rovnou ukáže, která znaménka se mění nebo se objevila nově. Pro lékaře jsou pak tyto přístroje velkou výhodou při diagnostice a sledování znamének v čase. Jedná se ale ovšem o nákladné vyšetření, které si musí pacient hradit sám. Cena záleží na typu lékařského pracoviště i kvality použitého přístroje. Z preventivního fondu je ale možné na toto vyšetření získat příspěvek podle typu pojišťovny.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.