Čím dříve je melanom diagnostikován, tím větší šance na uzdravení

16. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vyšetření kožního znaménka | Foto: Profimedia

O možnostech léčby rakoviny kůže hovoří kožní specialistka Lucie Jarešová z kliniky estetické medicíny DermaMedEst

Na kůži se mohou objevovat různé typy zhoubných nádorů. Například bazaliom nebo spinaliom. Nejnebezpečnější je ale melanom.

Melanom může rychle zakládat metastaze. Postihuje nejen starší dospělé, ale vyskytuje se i u mladých lidí nebo dětí. Nejdůležitější je jeho včasné vyříznutí. Podle histologického vyšetření je možné postupovat k dalším krokům.

Pokud pacient přijde včas, pouhé vyříznutí stačí. Často se provádí také chirurgické zvětšení jizvy, aby se zabránilo šíření rakovinových buněk. Pokud je nádor větší, je také potřeba vyšetřit také tzv. sentinelové uzliny. To je v pořadí první uzlina, kudy mohou procházet nádorové buňky. V dalším kroku se pak zjišťuje, jestli byla postižena už i samotná uzlina.

Všímejte si tvaru znamének

Piha by měla být pravidelná. Pokud je asymetrická, může se jednat o problém. Jednotná by měla být i barva, ideálně světle hnědá. Pokud hraje několika barvami nebo je šedá, je tu riziko melanomu.

Melanom

Důležité jsou i okraje. Měly by být ostré a ohraničené. Pokud vypadají vykousaně nebo rozpínavě, určitě navštivte kožního lékaře. Svou roli hraje i velikost, není to ale pravidlem. I útvary velikosti pod 5 milimetrů mohou být zhoubné.

O uzdravení rozhoduje včasnost nálezu

Pokud pacient přijde na melanom včas a nádor je rychle odstraněn, problém může být zažehnán a není potřeba další léčba. Pacienti jsou pak pouze sledováni a dochází jednou na tři měsíce na kontrolu minimálně po dobu pěti let. Nejlépe ale celoživotně.

Rozhoduje také velikost nádoru. Pokud je rozsáhlejší, pacient je odesílán na onkologické oddělení k návazné léčbě. Ačkoliv léčba se díky moderním lékům značně zlepšila a lékaři mají v současnosti více možností, jak pacientům pomoci, to nejzásadnější pro úspěšné vyléčení je včasné odhalení nádoru.

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.