Zdravotní komplikace může způsobit zvýšená i nízká hladina cholesterolu
Hodnota celkového cholesterolu v krvi se kontroluje krevním testem v rámci preventivních prohlídek. Vyšší cholesterol je tichý nepřítel. Nebolí, ale v těle může způsobit mnoho komplikací. Například infarkty nebo mrtvice. Nízká hladina cholesterolu naopak může být příčinou vzniku demence.
Problémy s cholesterolem mohou být dědičné a ovlivňuje je genetická dispozice. Měli bychom si v první řadě ověřit, jak na tom byli naši předci. Proto se lékaři běžně vyptávají pacientů, jaké choroby byly v jejich rodině a takto postupují i několik generací nazpět.
Komplikace mohou být s příliš vysokou, ale i s příliš nízkou hodnotou. Zvýšená hladina cholesterolu tvoří větší riziko kardiovaskulárních onemocnění - ať už se jedná o vysoký tlak, vznik akutního infarktu myokardu nebo cévních mozkových příhod. Cholesterol se ukládá do cév a způsobuje zvýšení jejich křehkosti. Zároveň snižuje prokrvení daných oblastí.
Přílišná střídmost ve stravě může být na škodu
Nízká hladina cholesterolu naopak může být příčinou vzniku demence. Právě cholesterol a cukry jsou hlavní hnací silou funkce mozku. Cholesterol tělu dodáváme především stravou, která také ovlivňuje jeho hladinu. Často se lidé mylně domnívají, že se zvýšeným cholesterolem úzce souvisí obezita. Jeho zvýšená hladina vzniká především přílišnou konzumací živočišných tuků a nedostatkem pohybu.
Je třeba ale hlavně myslet na to, že každý člověk je jiný a snažit se najít vyvážené stravování. Hlavní ochranou je ale především dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Ostatně dříve naši předci například smažili výhradně na sádle, ovšem musíme pak vzít v úvahu, že těžkou fyzickou prací nebo dlouhou chůzí a procházkami následně dokázali tělo zase očistit a dostat do rovnováhy. To je ostatně hlavní problém současnosti.
Co nejvíce škodí každému?
V případě problémů s cholesterolem je nutné vyškrtnout tučná jídla. Naopak preferovat zeleninové pokrmy, bílé maso a především ryby. To jsou pokrmy, které samy o sobě hladinu cholesterolu snižují.
Nejvíce ale cholesterol snižují jablka. Jak již bylo řečeno, důležitý je také pohyb. Jestliže tedy krevní testy zjistí, že máte vyšší hladinu cholesterolu, měli byste změnit vaše návyky – především zvýšit aktivní pohyb a začít přiměřeně sportovat, a sníst jedno nebo nejlépe dvě jablka denně. Pokud máme vrozené dispozice, vyšší cholesterol se může projevit už i v mladším věku. Pak je na místě jeho hladinu častěji kontrolovat.
Někdy o zvýšené hladině cholesterolu ani nevíme
Pro zjištění hladiny cholesterolu je nutný krevní test. Většinou se tedy nemilou zprávu o vysokém cholesterolu dozvíme až od lékaře.
V případě problémů je ideální kombinovat redukci váhy a změnu skladby potravin. Pokud u daného pacienta převládá genetická zátěž je nutná i medikační léčba. Jedná se ve své podstatě o multidisciplinární záležitost, a proto nejlépe zabírá kombinovaná strategie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.