Betlém Jiřího Votruby dělá radost dětem i dospělým. Dnes má čtyři a půl metru a stále se rozrůstá

10. prosinec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Betlémář Jiří Votruba u svého mechanického betléma | Foto: Barbora Kvapilová, Český rozhlas

Na výstavě betlémů v kostele Panny Marie Sněžné v Praze natáčela Bára Kvapilová

Život Jiřího Votruby z Roztok u Prahy provází klapot figurek mechanických betlémů. Jeho vyřezávaný betlém postavený podle vzoru třešťských betlémů měří čtyři a půl metru a stále roste. Vidět ho můžete každý rok na výstavě betlémů v kostele Panny Marie Sněžné v Praze.

Jiří Votruba si už jako malý kluk rád hrál s figurkami z betlému po pradědečkovi. Rád maloval, ale krásu mechanických betlémů začal objevovat až mnohem později. „Když mi bylo 33 let, si pamatuju, že moje tchýně mi v TUZEXU koupila řezbářská dláta,“ vzpomíná na začátky jeho vášně pro vyřezávané figurky. „První řezby byly strašný, ale pořád se člověk zlepšuje a zlepšuje, a jelikož jsem takový technický typ, tak moje doména jsou mechanické betlémy.“

Sbírka betlémů rodiny Votrubovy čítá asi 500 betlémů

U Votrubů se betlémy zabývá celá rodina, na přípravě vánoční výstavy pracují po celý rok. „Zblbnul jsem celou rodinu,“ směje se betlémář Jiří Votruba. Jeho dcera Helena se specializuje na skleněné, broušené a malované betlémy. „Manželka, bohužel, zemřela, ale byla velmi šikovná. Ta byla na textil a je pravda, že co se jí dostalo do ruky, tak z toho dokázala udělat figurky a betlém.“ Od roku 2000 Votrubovi pořádají v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavy betlémů. Co vyberou na vstupném, investují do dalších betlémů. V současnosti jich mají doma asi 500.

Na výstavě můžete vidět betlémy v perfektním stavu. Nové přírůstky do sbírky však bývají poškozené a pan Votruba je musí nejprve zrestaurovat. To prý bývá nejšťastnější. Čím větší šrot, tím lépe. Například součástí betléma z Příbrami je velké množství oveček. Díky panu Votrubovi a jeho restaurátorské práci dnes nikdo nepozná, že všechny měly polámané nožičky.

Mechanický betlém Jiřího Votruby měří 4 a půl metru

Jiří Votruba už 15 let vyřezává mechanický betlém, který má v současné době 4 části a je dlouhý čtyři a půl metru. Betlémskou krajinu zabydlela nejen panenka Marie s Ježíškem a Josefem, ale také hospodyně, která pere prádlo v neckách, sekáč s kosou, hudebníci, řemeslníci i pes, co vrtí ocáskem. Každá figurka se pohybuje vlastním tempem, což umožňují důmyslné převody, na které je pan Votruba právem pyšný. „Ono se to líbí zepředu, hejbe se to, ale daleko hezčí je to zezadu, protože jsou tam ty kolečka, převody, vačky a je to nádherný.“

Výstava betlémů ze sbírek Jiřího Votruby a jeho přátel potrvá do 2. ledna 2025. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, na Štědrý den se zavírá v 16 hodin a na Silvestra v 15. Na Nový rok můžete výstavu navštívit od 13 do 18 hodin.