Bulka pod kůží může vyvolat znepokojení. Přesto je mnoho z nich neškodných

6. prosinec 2024

Podkožní bulky nebo výrůstky jsou možná esteticky protivné, ale většinou nebolí a nic nedělají. Kde se nejčastěji tvoří a co znamenají?

„Bulky se často tvoří ve vlasové části, na rukou i nohou, většinou na přední části těla. Obvykle jsou tvořené vlastním tukem, který může být různého druhu, případně jde o ucpanou mazovou žlázku,“ říká Jan Rejholec, primář chirurgického oddělení děčínské nemocnice.

Pokud je bulka dlouhodobě malá nebo stejně velká, je na stejném místě a nic se s ní neděje, je na místě nechat ji v klidu. „Pokud zčervená nebo začne bolet, je to známka zánětu. Zajděte na kožní, může vás poslat k chirurgovi na odstranění. K lékaři byste měli zajít i v případě, že bulka změní tvar, velikost nebo barvu,“ dodává primář.

Hemangiomy, fibromy

Pacient musí přijít se spoustou informací. „Měl by vědět, kdy to začalo a jaké jsou doprovodné příznaky: zda to bolí, svědí, nic to nedělá, zda je to měkké, tvrdé, mění se to a tak dále. Čím víc informací přinese, tím snáze pak zjistíme, z čeho to je. Může to být už zmíněné nahromadění tuku, ale také nahromadění cév, kdy vznikají takzvané hemangiomy,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.

Ošetření pleti přístrojem Silk Peel

Mezi další možné výrůstky patří fibromy, které vznikají růstem vazivové tkáně, nebo myomy, které se tvoří kvůli nahromadění buněk svalů. „Pokud to něčemu vadí, protože je to drážděno, například u žen v oblasti podprsenky, běžte na odstranění. Lidé se někdy zbytečně bojí,“ doporučuje a uklidňuje lékařka.

Kožní výrůstky se v současnosti mohou odstraňovat frakčním laserem. Ten zasahuje pouze povrchovou vrstvu, maximálně jde do střední vrstvy kůže. Tam dochází k obnovení kolagenu, to znamená, že ty hluboké vrstvy netrpí a nedělá se jizva.

Lipomy, gangliony, mozoly

Na rukou i na nohou se můžou začít tvořit lipomy. „To jsou tukové buňky, které vznikají z bílé tukové tkáně. Když se mačkají, jsou měkké a posunují se. Zejména ve vyšším věku se může změnit struktura kůže a tyto lipomy, které v kůži běžně jsou, se vynoří,“ vysvětluje lékařka.

V blízkosti kloubů nebo šlachy zápěstí se může objevit ganglion. „Bulka je naplněná gelovitou hmotou a je připevněna jakoby kořínky k tomu kloubu nebo šlaše. Bývá v oblastech, kde se člověk třeba bouchl. Mívá tendenci samovolně vymizet. Ale pokud by vadil při nějakém pohybu, byl traumatizovaný nebo se zanítil, tak se doporučuje vyndat,“ říká Kateřina Cajthamlová.

Mozoly vznikají většinou od práce

Při práci se dělají puchýře na rukou, následně i mozoly. Takové hrbolky zná asi každý a ty za čas samy vymizí.

Čeho si všímat

  • Zapátrat, zda v místě objevení bulky nepředcházel úraz
  • Pozorovat, zda svědí, bolí, tvar, velikost, barvu apod.
  • Pokud neustoupí do dvou týdnů, i když nic nedělá, raději zkonzultovat s praktickým nebo kožním lékařem
  • Pokud se jedná o ucpávání mazových žlázek v obličeji, doporučuje se čištění obličeje vhodným přípravkem
  • Bulky pod kůží mohou signalizovat i vyšší hladinu cholesterolu. Nechte si změřit hladinu cholesterolu a berte doporučené léky
  • Diabetici, kteří přibírají, by měli zařadit diabetickou dietu
  • U řady bulek, pokud nejsou zrovna v zánětu, krémy nepomohou. Masáže mohou pomoct jen v některých případech
  • Pokud výrůstky nedělají potíže, smiřte se s nimi
  • Pokud jsou esteticky hodně obtěžující, nebojte se je nechat odstranit

Z čeho naší posluchačce mohla vzniknout tvrdá boule na čelní kosti? Proč se našemu posluchači dělají bulky na břiše? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio