Dobrý spánek můžete ovlivnit tím, co večer jíte
Problémy se spánkem má mnoho lidí. O to více se v noci trápí na dovolené, kde se v hlučném hotelu snaží zvyknout na novou postel. Rychlé usínání ale můžete docílit i jinak než pouhými prášky na spaní. Ty je sice vhodné mít pro jistotu sebou v cestovní v lékárničce, ale dobrý spánek můžete ovlivnit i jinak. Například tím, co děláte večer před spaním.
Pokud má někdo problémy se spaním v domácím prostředí, většinou se ještě zhorší na dovolené. Než si zvykneme na cizí hotel a jinou postel, vracíme se domů. Prášky mějte jako poslední možnost.
Určitě se vám bude lépe usínat, pokud se půjdete před spaním pořádně projít a místo tvrdého alkoholu si na noc dopřejete teplé mléko s medem nebo kakao. A hlavně v pokoji na noc pořádně vyvětrejte.
Pokud jste na dovolené v jižních krajích, možná jste si schválně vybrali hotel s klimatizací. Ale i s tou je potřeba zacházet opatrně. Můžete si jí pustit před spaním, abyste si vychladili pokoj. Pokud ale klimatizace není pravidelně udržovaná, může obsahovat různé bakterie i viry. Navíc může být i hlučná a o to více se nevyspíte.
Správný jídelníček místo lékárny
Spánkový režim můžeme ovlivnit i tím, co jíte k večeři. Pokud se pozdě večer nacpete tím, co vám bude dlouho ležet v žaludku (hlavně pozor na houby, kapustu, zelí apod.), budete mít problém se spaním, i když jinak spíte bez problémů.
Večer jezte spíše něco lehčího a povečeřte ideálně mezi 18 a 19 hod. večer. A když vás těsně před spaním hlad přeci jenom dostihne, dejte si už pouze trochu ovoce nebo se pouze napijte. Budete se cítit lépe.
Trankvilizér vs. hypnotikum? Někdy postačí meduňkový čaj
Na dovolené je mnoho dojmů. Většinou tak stačí užít něco lehkého pouze na uklidnění a kvalitní spánek přijde sám. Nemusíte tedy hned brát prášky na spaní, ale jenom trankvilizér. Někdy postačí pouze uklidňující bylinkový čaj. Velmi oblíbená i účinná je meduňka. Na každého ale samozřejmě působí jinak, ale rozhodně stojí za to si její účinek vyzkoušet.
Pokud budete chtít použít léčivo z lékárny, ani v tomto případě nemusíte hned sáhnout po hyptoniku – tedy lécích na spaní. Můžete si zakoupit pouze melatonin. V oblibě ho mají především piloti transkontinentálních letů, kteří se musí dobře vyspat před cestou zpět napříč časovým pásmem bez rizika ztráty pozornosti. Melatonin je hormon, který je vyráběný jako léčivo a můžete ho koupit v lékárně. Tělo uklidní a navodí klid i spánek.
Související
-
V horku je nutné upravit pitný režim a nezapomínat na doplnění minerálů
Pitný režim musíme hlídat celoročně. Obzvláště důležitý je ale hlavně v létě. Na příjem dostatečného množství tekutin je nutné myslet průběžně po celý den.
-
V létě je na místě pozměnit jídelníček a některým pokrmům se raději zcela vyhnout
V létě je lepší pozměnit jídelníček tak, abychom snížili riziko infekce a podpořili zažívání. Zásada zní – vyhnout se majonézám a jíst jen to, co projde ohněm a varem.
-
Při dlouhé jízdě autem můžete ovlivnit svou kondici tím, co jíte. Nejdůležitější je prevence únavy
Při dlouhých cestách autem je nutné především myslet na dobrou kondici a svěžest řidiče. To vše můžete ovlivnit sami. Vše začíná tím, že se na cestu dobře připravíte.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka