Ernst Mach dokázal vyfotografovat vystřelený projektil. Jeden Mach je dnes také jednotka rychlosti zvuku
Rakouský fyzik a filozof se narodil roku 1838 v Chrlicích u Brna. Absolvoval studium fyziky a matematiky na univerzitě ve Vídni a později vyučoval ve Štýrském Hradci a v Praze.
Jeho celoživotním oborem byla nadzvuková aerodynamika. Podle jeho výzkumů byla pojmenována celá řada fyzikálních fenoménů, například Machův vlnostroj a Machovo kyvadlo. Existuje také Machův kužel, Machův úhel a hlavně Machovo číslo.
Ernst Mach dokázal už v 80. letech 19. století vyfotografovat vystřelený projektil pohybující se nadzvukovou rychlostí. Vědec s českými kořeny následně definoval rychlost těles v poměru k rychlosti šíření zvuku a tento poměr je dnes znám právě jako Machovo číslo.
Většinu svých prací napsal mnohem dříve, než bratři Wrightové uskutečnili roku 1903 svůj první let letadlem. Přesto je Mach a letectví propojeno, jeden „Mach“ je totiž jednotka rychlosti zvuku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.