Jahodníkům v září dopřejeme. Pořádný sestřih, hnůj, kompost, trochu rašeliny a možná i nové stanoviště
Dnes se budeme věnovat jahodníkům. Pokud jste to ještě neudělali, měli byste je ostříhat na ježka, jak jsme radili v červenci. A to z hygienických důvodů, na listech se totiž objevuje skvrnitost (Mycosphaerella fragarie). Pokračuje šéfredaktor časopisu Zahrádkář:
„Je dobré jahodníky zbavit listů, trochu přihnojit a odstranit všechny šlahouny. Tak budou připravené na další sezonu. Je otázka, jestli je nemáme příliš dlouho na stejném stanovišti. Přibližně po 4 letech bychom měli jahodiště zrušit, dát tam třeba brambory, a jahodníky přesunout na nové místo.
Teď je ideální doba pro výsadbu klasických sazenic. Připravíme půdu, pod jahodník můžeme dát hnůj, dostatek kompostu, jahodník potřebuje půdu mírně kyselou, můžeme tedy přidat i rašelinu a zarýt zelené hnojení. Půdu připravujeme na několik let dopředu, jahodníkům tedy ‚dopřejeme‘. Pak necháme půdu slehnout, pokud spěcháme, utužíme ji třeba prknem.
Jahodníky vysazujeme přímo do půdy nebo do černé netkané textilie. Ta brání růstu plevelů, rychleji osychá, slimáci se po ní hůře pohybují. Na druhou stranu, textilie půdě příliš neprospívá, ta jakoby glejovatí (je nepropustná, s nedostatkem kyslíku). Ale ty 3, 4 roky to vydrží a pak ji zase dáme do pořádku.
Já osobně textilii používám, natáhnu ji na připravený záhon, vyznačím si, kde budou jahodníky vysazené, nastřihnu v tom místě křížky a rostliny vysadím. Někdo sází do dvojřádků, sazenice 20 cm od sebe, a pak nechá třeba půl metru mezeru. Já sázím 40 na 40. Záleží na tom, jak je kdo zvyklý, jak velkou odrůdu sází. Po vysazení jahodiště zalijeme.
Doporučuju jahodníky kupovat u zkušených pěstitelů jahod, kteří mají kvalitní sadbu. Pokud použijete svoji sadbu, vytipujte si, které trsy dobře plodily a jsou zdravé, a použijte první, nejsilnější rostlinku na šlahounu.
A že teď jahodníky vysadit nestihnete? Nevadí. Připravte pozemek a počkejte na jaro. Pak si můžete koupit takzvanou frigo sadbu. To je sadba bez listů, kterou profesionálové připravili už na podzim a zchladili ji za přesně daných podmínek. Frigo sadbu bychom měli vysadit ideálně ten den, kdy ji koupíme. Taková rostlina pak dožene jahodníky vysazené na podzim.“
Související
-
Exotika na zahradě: fíky sladké jako med
Sušené fíky bývaly vítaným dárkem z dovolené v teplých krajích. Medově sladké plody prý zlepšují náladu. Dnes se fíkovníky objevují i v našich zahradách. Jak je pěstovat?
-
Pěstujeme maliníky. Plody mohou mít až 10 gramů a barvu od žluté po černou
Které maliníky plodí ve stejném roce, ve kterém jsme je na jaře vysadili? A které lze pěstovat i na balkóně? To nám poví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
-
Nebojte se razantně protrhat plůdky jabloní a hrušní, přinese vám to kvalitní ovoce
Abychom měli pěknou úrodu jablek a hrušek, pustíme se do korekce násady. Které plody tam nechat, které odstranit, a proč bychom je měli vyštipovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.