Jak využít dusíkaté vápno k ošetření záhonů před výsadbou či výsevem zeleniny
K čemu může na jaře na zahradě posloužit dusíkaté vápno? Díky své schopnosti očistit zeminu od škůdců, jednoletých plevelů nebo některých houbových chorob je vhodné pro přípravu půdy na záhonech před výsadbou nebo výsevem zeleniny. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
„Pokud používáme dusíkaté vápno, dáváme ho na venkovní záhony i do skleníku či fóliovníku. Zarýpáme ho do hloubky přibližně 15 až 20 centimetrů (ve skleníku to může být až 30 cm) a dobře zalijeme.
Pokud máme tu možnost, přikryjeme ošetřenou plochu neprodyšnou plachtou. Zhruba na týden. Poté necháme zem týden až dva vydýchat a pak teprve sejeme nebo sázíme. Se zeminou už více nehýbeme. Ve vrstvě nad tímto zarytým hnojivem je menší procento klíčivých plevelů a houbových chorob.
Pokud se zeminou musíme hýbat, tak nejvýše do hloubky zarytí dusíkatého vápna, protože při hlubším rytí vyzvedáváme materiál z vrstvy dusíkatým vápnem nedotčené a do ošetřené zeminy si tak zatahujeme plevele, choroby, škůdce.
Dusíkaté vápno obsahuje 20% dusíku, proto u vysazovaných nebo vysévaných rostlin vynecháme přihnojení dusíkem po výsadbě či výsevu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.