Jarní řez meruněk, broskvoní a dalších peckovin se dělá v době od rašení do květu. Je to v pořádku?
Lidé se nás ptají, jestli je normální, že někdo na zahradě či v sadu řeže ovocné stromy v době květu. Nejde jim to na rozum a zdá se jim to být proti přírodě. Je to ale v pořádku. Teplomilné druhy peckovin, tedy meruňky a broskvoně, odborníci doporučují řezat právě na jaře v době květu. Zejména ve středních a vyšších polohách. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
Ano, u peckovin je to nejlepší období pro řez. Když řežeme v době květu, vidíme, jak velkou násadu květů na větvích necháváme. Snižujeme tím také riziko, že by stromy postihl klejotok. To je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou, žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se především právě u peckovin. Nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní. U starších stromů je jen velice těžko léčitelný.
Pokud peckoviny prořežeme v době od rašení do květu, rány i na silnějších větvích se dobře hojí. Kdybychom ale nechtěli o květy obírat včely, a máme na zahradě jen jeden dva stromy, ořežeme peckoviny až po odkvetení. A zase, vidíme kolik plůdků zůstalo na větvích, to nám napoví, jak moc řezat. Ve stejnou dobu řežeme i modré peckoviny a třešně, višně.
Pokud ovšem máme plný sad peckovin, musíme se do řezání pustit včas, právě v době od rašení do květu, jinak to nestihneme včas.
U peckovin teplomilných (meruňky, broskvoně) je dobré rány zamazat, zejména ty větší, aby do ran nevnikaly infekce, popřípadě škůdci.
Stromky nově vysazené nebo stromky mladé tvarujeme o něco dříve, v období těsně před rašením.
Další informace si poslechněte v reportáži.
Související
-
Preventivní postřik proti škůdcům a chorobám může zamezit zničení úrody ovoce
Ve stadiu rašení pupenů je třeba ovocné stromy ošetřit proti všem přezimujícím vývojovým stádiím škůdců: mšic, svilušek, mer, puklic, štítenek nebo píďalek.
-
Rododendrony a bobkovišně mají hnědé listy, co se s nimi stalo?
Po zimě může být ale pohled na některé keříky rododendronů nebo bobkovišní spíš neradostný. Hnědé zkroucené listy, fleky na listech. Co se mohlo přihodit?
-
Hnojení pokojových rostlin. Fungují „zázračná“ hnojiva, po kterých vykvetou téměř přes noc?
Pokojovým rostlinám se mnohdy nevěnujeme tak, jak by si zasloužily. Nepřesazujeme je a zalijeme až tehdy, když rostlina svým stavem volá o pomoc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.