Kdy a proč ostříhat jarní cibuloviny? A které z nich se musí každý rok stěhovat na nové místo?
Sněženky, bledule, narcisy, tulipány, hyacinty a další jarní cibuloviny, to jsou ti pověstní poslové jara, které po dlouhé zimě nedočkavě vyhlížíme. Abychom se z jejich květů mohli těšit i další rok, musíme se o ně dobře postarat. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
Dostáváme mnoho dotazů, jak naložit s jarními cibulovinami po odkvětu. Nejdůležitější je zbavit rostliny tvořících se semeníků, plodů. Vysiluje je to, pokud jim necháme možnost letos vytvořit semena, v další sezoně hůře pokvetou.
Jak je to s přesazováním cibulek? Pouze hyacinty by měly mít každý rok nové stanoviště, na stejné místo by se měly vrátit nejdřív po pěti letech. Potřebují mnoho živin pro růst cibule a kvetení. Pokud někde zůstanou déle, cibule se zmenšují, stejně tak květenství.
Moderní bohatě kvetoucí narcisy přesazujeme po dvou až třech letech, ty obyčejné klidně až po pěti a více. Vždy v případě, že klesá počet květů na počet listů v trsech.
Plnokvěté moderní odrůdy tulipánů přesazujeme po dvou letech. Ty obyčejnější méně často. Aby cibule příští rok kvetla, musí mít 3 listy. Jakmile se cibulky množí a listy mají jen dva nebo dokonce jen jeden, nebudeme mít v porostu květy žádné.
Staré odrůdy tulipánů a narcisů necháváme mnohdy na zplanění ve volně rostoucích trávnících. Jsou to odrůdy, které (v případě tulipánů) netvoří mnoho adventivních cibulí. U narcisů to jsou drobnokvěté, vonné druhy a odrůdy. Pokud je v trávníku máme, snažíme se oddálit sekání do doby, kdy listy cibulovin začínají žloutnou, nebo ještě lépe usychat.
Další informace si poslechněte v reportáži.
Související
-
Preventivní postřik proti škůdcům a chorobám může zamezit zničení úrody ovoce
Ve stadiu rašení pupenů je třeba ovocné stromy ošetřit proti všem přezimujícím vývojovým stádiím škůdců: mšic, svilušek, mer, puklic, štítenek nebo píďalek.
-
Rododendrony a bobkovišně mají hnědé listy, co se s nimi stalo?
Po zimě může být ale pohled na některé keříky rododendronů nebo bobkovišní spíš neradostný. Hnědé zkroucené listy, fleky na listech. Co se mohlo přihodit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.