Kníže Svatopluk s mečem v ruce získal Opavsko, Čechy, kraj kolem Dunaje. Velká Morava si vybudovala v Evropě silné postavení
Kníže Svatopluk pocházel z rodu Mojmírovců a byl synovcem knížete Rostislava, který vládl v 9. století Velkomoravské říši.
Svatopluk nejprve panoval v nitranském knížectví, které jeho strýc potvrdil jako léno, a tím zvýšil Svatoplukův politický vliv. Později ale vypověděl Rostislavovi poslušnost a spojil se s východofranckou říši. Boj knížat skončil oslepením a uvězněním Rostislava. Proti tomu povstalo obyvatelstvo, ale Svatopluk ho potlačil a zmocnil se trůnu.
Postupně s mečem v ruce získával další území, například Opavsko a také Čechy, část dnešního Německa a kraj kolem Dunaje. Za jeho vlády mezi lety 871–894 si Velká Morava vybudovala v Evropě silné postavení a pokrývala největší území za dobu své existence. Díky skvělým vztahům s papežem měla i vlastní církevní samosprávu.
Po Svatoplukově smrti se syn Mojmír II. stal knížetem Velké Moravy, druhý syn, Svatopluk II. vládl v nitranském knížectví. Mojmír ale nezvládl čelit náporu kočovných maďarských kmenů a rok 907 se uvádí jako konec Velkomoravské říše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.