Kýchání může být obtěžující, rozhodně ho ale nezadržujte. Vsaďte na prevenci
Kýchání je obranný mechanismus nebo reflex, kterým se tělo snaží udržet dýchací cesty volné a reaguje tak na všechno, co sliznici může podráždit.
„Většinou nosní sliznici podráždí nějaké částice, které se dotknou nosních chloupků, což spustí uvolňování histaminu. Ten dráždí nervové buňky v nose. Do mozku se vysílají signály, které nastartují kýchací reflex. Toho se účastní svaly obličeje, hrdla, hrudníku, průdušnice a zároveň mezižeberní svaly. Čili to je velice komplexní,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Příčiny dráždění
- alergie
- různé cizorodé látky
- prach
- dráždivé látky, intenzivní parfémy, zápachy
„Další příčinou je nachlazení. To způsobují nejčastěji viry. Kýchání vytváří kapénky, kterými se viry rozšiřují, proto je dobré nekýchat na lidi. V covidu jsme se učili kýchat do ohybu lokte,“ připomněla Kateřina Cajthamlová.
Alergická rýma se dá vypěstovat tím, že se alergenu neustále vystavujete. Věkem se navíc sliznice stává křehčí, a tudíž citlivější. Někdy může podráždit i sluníčko. „Fotonické kýchání je vyvoláno světelným podnětem, ale ten mechanismus objasněn není,“ říká docent Petr Schalek.
Kýchání je popisováno i jako příznak některých neurologických nemocí. „Existuje zejména u dospívajících děvčat, říká se mu psychogenní kýchání. Příčina je v psychice,“ pokračuje docent Schalek.
Kýchání nezadržujte
Kýchání je dobré nechat volný průchod. Někdy se ho snažíme za každou cenu potlačit. Přitom decentní kýchnutí je společensky přijatelné. „Zadržováním kýchnutí si můžete ublížit, protože při něm vznikají poměrně vysoké tlaky, a když se je snažíme uzavřít, tak se to někde musí projevit. Může dojít k poškození Eustachovy trubice středního ucha, může se poškodit sliznice v oblasti hltanu, hrtanu, a to můžou být i závažná poranění,“ vyjmenovává docent Schalek.
Kýchnutí může podle studií mít rychlost až 180 km/h, což je vyšší než rychlost orkánu. „Proto, když zadržujete kýchnutí, můžou prasknout bubínky. Přes Eustachovu trubici nám to vletí do středouší, napne se bubínek, a tak může prasknout,“ dodává Kateřina Cajthamlová.
Co může pomoc omezit kýchání
Pokud je pro vás kýchání obtěžující, vyhýbejte se místům, která vás dráždí. Pokud obtíže trvají 14 dní a déle nebo se nezlepší do tří dnů od nasazení léčby, vyhledejte lékaře. Kdyby se vyskytla dušnost, kašel nebo vyrážka, vydejte se k lékaři okamžitě.
- omezte větrání
- chraňte si oči
- eliminujte prach
- zkuste proplachování nosní sliznice konvičkou s mořskou vodou
- smrkejte
- upravte pitný režim
Veďte si příznakový deník zejména v případě, když je kýchání obtěžující a jen nárazové. „Zkuste se štípat do můstku nosu, tím můžete odvést pozornost,“ dává tip Kateřina Cajthamlová. „Manželky alergiků používejte jinou voňavku než tu, která vašeho muže dráždí,“ apeluje s úsměvem lékařka.
Kýchání může být vyvoláno i náhlým poklesem teplot. „Lidé často říkají, že mají chladovou alergii, ale nic takového v medicíně neexistuje,“ říká Kateřina Cajthamlová.
Co poradila posluchači, který se na ni obrátil s dotazem, že jeho žena kýchá vždy, když otevře ledničku? Dá se kýchnout s otevřenýma očima? Poslechněte si v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.