Letní pór je mnohem vyšší než ten zimní. Jaké jsou další rozdíly?
Jindy se sázejí, jinak vypadají a samozřejmě se taky jindy sklízejí. Rozdíly v pěstování letního a zimního póru popisuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Letní pór se sází na jaře, narůstá přes léto, je světlejší, tenčí, ale často i 2x vyšší než pór zimní, který sázíme třeba až koncem května. Letní se sklízí od konce léta, do mrazíků (přibližně -3 až -5 °C).
Ten zimní je tmavší, kratší, vydrží zimní mrazy. Podzimní je méně odolný než zimní. Obyčejně jsou to odrůdy ze země větrných mlýnů. U nich zimu vydrží bez potíží, u nás mnohdy ne.
Letní póry samy narůstají, zimní se často sázejí do brázdy, která se zahrnuje s růstem rostlin. Zem se může k pórkům přihrnovat, aby měly co nejdelší bílou část. Dělávalo se to především v minulosti, u starších odrůd. Moderní odrůdy to moc nepotřebují.“
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.