Lezení po skalách dodalo Matěji Fischerovi odvahu změnit svůj život
Matěj Fischer se vždy dobře učil cizí jazyky a chtěl jednou působit v diplomatických službách. Po úspěšném ukončení studií se ale nakonec rozhodl zcela změnit profesi. Jeho koníček se stal novým zaměstnáním a už rok pracuje jako instruktor skalního lezení.
Matěj Fischer vyrůstal ve Vraném nad Vltavou v harmonické a umělecky založené rodině. Přestože už od dětství rád lezl do výšek, byl vždy rodiči napomínán, aby slezl dolů a dával na sebe pozor.
Ostatně, jak kdysi zpíval Ivan Mládek ve své veselé písničce o horolezcích - „horolezčata mohou vychovávat asi zase jenom horolezci a horolezkyně…“. Starostliví rodiče syna vedli k umění i ke sportu, ale výšky byly vždy dávány za příklad jistého nebezpečí. A tak to v mládí vnímal i Matěj.
Zvítězila touha po zakázaném
Matěj byl vždy chytrý na studium cizích řečí a díky rodičům také často jezdil do zahraničí. A to ovlivnilo jeho prvotní životní plány.
Původně vystudoval Školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a své schopnosti a vědomosti chtěl jednou uplatnit v diplomatických službách. Intenzívně studoval cizí jazyky a po ukončení Školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze asi tři roky získával praxi v zahraničních firmách.
Už na konci studií ale začínal cítit, že realita této práce je jiná, než si představoval. Nakonec se rozhodl dělat to, co ho skutečně baví.
Láska na první pohled ho přivedla k lásce životní
Před čtyřmi lety mu jedno nedělní odpoledne změnilo život. Poprvé si ze zvědavosti vyzkoušel lezení po umělé stěně a byla to doslova láska na první pohled. Byl mile překvapen, že lezení po skalách je kvalitní sport, který navíc posílí fyzickou i psychickou kondici. Na stěně nejen posílil svaly, ale musel se zbavit i strachů, které ve výškách řeší každý. Správná rozhodnutí navíc mohou ve výškách zachránit život.
Na stěně se cítil „jako doma“ a kromě toho, že ho lezení bavilo, zjistil, že ho i celkově utužilo. Z nového koníčka se postupně stala vášeň a nakonec i nová profese. A co víc, při lezení potkal i svou životní partnerku. Vzájemně se doplňují, předávají si zkušenosti.
Trenér, který má trpělivost s každým
Matěj už rok pracuje jako trenér lezení na umělých stěnách a získal i odbornou licenci jako instruktor skalního lezení. Rozhodování o změně profese ale nebylo jednoduché. Měl hlavně obavy, jestli ho jeho nový koníček i uživí.
Dnes v Lezeckém centru SmíchOFF v Praze trénuje zájemce o lezení všech věkových kategorií. Věnuje se i malým dětem a trpělivost má i se seniory. Přestože je spíše introvert, komunikaci a jednání s klienty zvládá dobře díky tomu, jak moc ho lezení po stěnách baví. Navíc si uvědomil, že si při vysvětlování techniky lezení sám mnoho věcí uvědomuje a tím se i sám zdokonaluje. Jak to jen trochu jde, odjíždí ale se svou partnerkou do přírody, kde spolu slézají náročné skály a tvrdě trénují. Lezení v přírodě je pro něj odpočinek i adrenalin… to ticho a úzký kontakt se skálou je úchvatný zážitek.
Matěj ví, jak je těžké udělat zásadní profesní změnu. Je ale přesvědčen, že to stojí za to. A rozhodně radí všem, kteří podobné situace řeší, na nic nečekat. Pokud člověk vše podřídí tomu, co ho baví, cesty i možnosti se samy dostaví.
Související
-
Loutkoherec František Pešán ví, že každá loutka má svou duši
František Pešán získal vztah k loutkovému divadlu po svém dědečkovi. Když jako dospělý na půdě nalezl dědovi staré loutky, o jeho další životní cestě bylo rozhodnuto.
-
Hornistka Kateřina Javůrková po náročných koncertech nejraději relaxuje při výrobě cukrovinek
Kateřina Javůrková je naše nejlepší hráčka na lesní roh. Dnes je členkou České filharmonie a vedle hudebních úspěchů jí proslavil i její koníček – cukrařina.
-
Pro sokolníka Ondřeje Pelikána je s dravci každý den zážitek
Ondřej Pelikán je uznávaným sokolníkem. Svou životní cestu ale původně plánoval jinak. Nyní s manželkou cvičí 25 dravců v areálu Obory Žleby a předvádí je návštěvníkům.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.