Libavka a krásnoplodka, krasavice z podzimních zahrad
Připadá vám vaše podzimní zahrada barevně málo zajímavá? Rozzářit ji mohou nízké keříky libavky s červenými plody. Nebo keře krásnoplodky, která po opadu listů bílými nebo fialovými kuličkami na tenkých větvích tvoří úžasnou vzdušnou rostlinnou architekturu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
„Krásnoplodka (Callicarpa) je dřevina okrasná zejména plody. Dorůstá většinou do dvou metrů výšky i šířky. Má protáhlé, jasně zelené opadavé listy. Vykvétá v průběhu léta bílými, světle růžovými nebo růžovo fialovými květy, záleží na tom, kterou zvolíme. Z květů se na podzim stávají bílé nebo výrazné fialové plody bobulovitého tvaru, které vyniknou především po opadu listů.
Krásnoplodce vyhovují slunná nebo polostinná stanoviště s propustnou, středně vlhkou zahradní zeminou. Většinou dobře zimuje, ale pokud by namrzla, dobře snáší řez a obráží. Ideální je pro skupinové výsadby. Plody jsou nechutné, trpké, ale postupem zimy se u ptactva, které u nás přezimuje, i na ně dostane.
Je zajímavé, že třeba krásnoplodka americká odpuzuje bodavý hmyz, sázela se okolo pastvin. Některé druhy se používají v lidovém léčitelství, dokonce se konzumují. Údajně po tepelném zpracování ztrácí trpkost, svíravou chuť. A tak se můžeme setkat s vínem, marmeládou nebo rosolem z této rostliny. Jeden keř jedné odrůdy zdobit nebude. Rostlina je cizosprašná. Množí se řízkováním, z řízků letních, ale i dřevitých.
Libavka (Gaultheria) je typická vřesovištní rostlina, příbuzná našim brusnicím. Vápnostřežná, kyselomilná. Červené plody jsou na pohled atraktivní, podobně jako lesklé olistění. Je to vcelku snadno pěstovatelná trvalka. Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens), vysoká jen do 10 až 15 centimetrů, se dobře rozrůstá. Stanoviště může mít na slunci i ve stínu vysokých stromů. Důležitá je humózní, vlhčí půda pod ní.
Květy voní, rostlina kvete více na stanovištích slunečných, přistíněná zdobí obyčejně jen listy. Je spolehlivě mrazuvzdorná. Množí se dělením větších rostlin. V Severní Americe se řadí mezi léčivky. Vysazuje se také do nádob k podzimním a zimním dekoracím na balkónech a terasách.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.