Markéta Bartáková s láskou udržuje při životě tradiční řemeslo: pletení ze slámy. Stébla si sklízí sama krejčovskými nůžkami
Slaměnkáři od nás byli kdysi v Evropě vyhlášení svou zručností, kvalitou a krásou výrobků. V současnosti se tomuto tradičnímu řemeslu, tedy pletení ze slámy, v České republice věnují už jen čtyři lidé. Mezi nimi Markéta Bartáková, které v roce 2023 ministr kultury udělil titul Nositel tradice lidových řemesel.
Markéta Bartáková postupně ovládla všechny tradiční techniky zpracování slaměného stébla, vyrábí nejrůznější typy ozdob a dekorací, zvykoslovné předměty, opravuje muzejní sbírkové předměty a své umění předává dál.
Markéta Bartáková vystudovala gymnázium a následně tříletou nástavbu na Školském ústavu umělecké výroby – ŠÚUV (nyní Střední odborná škola uměleckořemeslná, s.r.o.) se specializací na textilní techniky: ruční výšivku, paličkovanou krajku, šitou krajku, ruční tkaní a restaurování textilu. Techniku prostorového pletení tradičních slaměných ozdob se jako patnáctiletá dívka naučila od brigádnic ze Slovenska při letní sklizni obilí, když na chalupě v jižních Čechách při žních pomáhala.
Zpracování slaměného stébla na drobné ozdoby se nejprve stalo jejím koníčkem a později i profesí. Pletení a vázání slaměných ozdob, výuce a propagaci této činnosti se věnuje nepřetržitě od roku 1980. Spolupracovala s Ústředím lidové a umělecké výroby (ÚLUV) a naučila se plést a vázat ozdoby podle návrhů pracovníků tohoto ústavu. Začátkem devadesátých let minulého století dodávala své výrobky do prodejny Krásná jizba na Národní třídě. V Klubu lidové tvorby se naučila techniku spirálového oplétání slaměného pramene slaměným stéblem. Tímto způsobem se zhotovují užitkové předměty – ošatky, misky, podložky pod horké hrnce. Patrně jde o nejstarší techniku zpracování slámy na předměty domácí potřeby.
Důležitou oblastí její práce se slámou jsou opravy slaměných zvykoslovných předmětů pro muzea a různé instituce, rekonstrukce a výroba těchto předmětů pro výstavní účely. Jako lektorka a demonstrátorka se účastní řady akcí pořádaných českými a zahraničními muzei.
Pleteme ze slámy
Je autorkou knihy Pleteme ze slámy, podle které se lze základy pletení ze slámy dobře naučit.
Materiál, tedy slaměná stébla, Markéta Bartáková získává a zpracovává ve spolupráci s Muzeem lidových staveb v Kouřimi, kde pěstují historické odrůdy obilovin. Jejich použití je důležité zejména při rekonstrukcích sbírkových předmětů.
V budoucnu by si ráda vyzkoušela ještě třeba slaměnou výšivku a krajku. V nejbližší době ji ale čeká jiná velká výzva, vyrobit slaměný oblek pro masopustní průvod masek. „Na severu Čech, kde se také pohybuji, pořádají krásnou tradiční obchůzku a chtějí mít i masku Slaměného. Ten je celý oblečený do slámy s hrachovinou, má i klobouk ze slámy. Do výroby obleku se co nevidět společně pustíme a když se nám povede, objeví se také na výstavě projektu Krásná práce.“
V roce 2023 byla Markéta Bartáková Ministerstvem kultury oceněna titulem Nositel tradice lidových řemesel v oboru pletení ze slámy. Česká republika navázala na program UNESCO „Žijící lidské poklady“ touto národní verzí, v rámci které od roku 2001 ministr kultury oceňuje mistry, kteří nejlépe ovládají zánikem ohrožené technologie tradiční výroby, podílejí se na jejich uchovávání, šíření a předávání dalším generacím.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.