Martin Hunčovský má recept, jak se vyhnout kolonám na cestě k Jadranu
Středoškolský učitel z obce Kly na Mělnicku, nikoliv dopravní expert, jak by se zdálo, Martin Hunčovský, bývalý reprezentant v běhu na 24 hodin, absolvent mnoha dalších dlouhých běhů, organizátor závodů v ultramaratonu, se rozhodl, že si v 56 letech splní jeden ze svých snů. Na začátku prázdnin se vypravil na cestu k moři. Ovšem ne ledajakou…
13 dnů, 12 nocí. Sám jen s batohem, kterému dal jméno Mirek, aby mezi nimi dvěma zavládla přátelštější atmosféra a nezačal ho nenávidět už někde u Staré Boleslavi. V batohu měl jen to nejdůležitější, spacák, izolační podložku, rezervní běžecké prádlo, dvoje ponožky, doklady, mapy, mobil, lžíci a vodu na pití. Přesto Mirek vážil pět kilo. Mnozí z nás si nedokážou představit, že by s takovou zátěží běželi třeba jen kilometr. Natož stovky, jako Martin.
Na konci cesty měl v nohách přes 800 kilometrů! Že jich nebylo mnohem víc, za to vděčí své ženě Lence. U nás je turistické značení perfektní, za hranicemi sem tam zakufroval, jak se říká. Lenka u internetu a po telefonu naštěstí během chvilky poradila, kudy se dát, aby Martin zbytečně nebloudil.
Boty měl Martin jen jedny, osvědčenou značku a model, rozšlápl je při trénincích před cestou. Díky letitým zkušenostem ví, že se na ně dalších klidně tisíc kilometrů může spolehnout. Bez problémů, bez puchýřů.
Přespával, kde se dalo, v kempu, v lese, prostě kam zrovna doběhl a došel. Po pěti šesti hodinách spánku, okolo páté ranní, zase vyrážel na cestu. Aby dodržel denní limit uběhnutých 70 kilometrů.
S jakými pocity doběhl po vyčerpávajících 830 kilometrech do cíle? Poslechněte si v reportáži.
Další podrobnosti o běhu Martina Hunčovského z Mělnicka až do slovinského rybářského městečka Izola společně s fotografiemi najdete na webu: https://huncajadran.webnode.cz/blog/.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.