Největší mechanický betlém je na jihu Čech. Vidět tu můžete i biblické výjevy jako obřezání Ježíška

14. duben 2025

Krýzovy jesličky, zapsané i v Guinnessově knize rekordů, najdeme v Jindřichově Hradci. Tento největší lidový mechanický betlém nejen u nás, ale i na světě, zabírá plochu téměř 60 metrů čtverečních a je v něm bezmála 1400 figurek, z nichž 133 je pohyblivých.

Jeho autor, místní rodák Tomáš Krýza, se narodil v roce 1838. V devíti letech ho okouzlily jesličky, které vyrobil jeho strýc. A tehdy se rozhodl: „Až budu velký, vytvořím taky tak krásné, a možná ještě krásnější.“

Své předsevzetí splnil. V malé chaloupce na břehu Nežárky si přes den vydělával pletením punčoch a po večerech pracoval na betlému – přes 60 let, až do své smrti. Prakticky denně tvořil figurky z lipového dřeva a kašírovací hmoty udělané z toho, co bylo zrovna po ruce: směsi mouky, pilin, sádry a klihu.

Tradiční scénu narození Páně provázejí biblické výjevy: obřezání Ježíška, vraždění neviňátek či útěk svaté rodiny do Egypta. Původní mechanismus na ruční pohon časem nahradil elektromotor.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.