Nucení k pohybu a nepříjemné pocity narušují kvalitu spánku. Lze se syndromu neklidných nohou zbavit?
Syndrom neklidných nohou popisovali už ve staré Číně. Postihuje 10 procent obyvatel a může se projevit i u kojenců. U těhotných žen se vyskytuje až ve 30 procentech.
U tohoto onemocnění je typické nutkání pokrčit nebo natáhnout nohy, či si dokonce stoupnout. Pacienti velmi často nedokážou nepříjemný pocit popsat, ale pohybem se ho na chvíli zbaví.
Čtyři kritéria projevů
- Pálení, štípání, brnění, svědění nebo tzv. tahání v nohou
- Nutkání nohama pohybovat, abychom se nepříjemných pocitů zbavili
- Zhoršení příznaků v klidu, například při dlouhé cestě autem
- Zhoršení příznaků v noci
„Nucení k pohybu a nepříjemné pocity narušují kvalitu spánku. Pacient přichází k lékaři nejčastěji právě proto, že se nevyspí dobře, anebo přichází partner, který je rušen ze spánku tím, že vedle něj někdo pochybuje nohama nebo přechází po místnosti,“ vysvětluje lékařka Marie Vinopalová. Tento syndrom zkoumají i ve spánkové laboratoři.
Možné příčiny
Co konkrétně stojí za spuštěním syndromu neklidných nohou, zatím není známo. Většina lékařů se shoduje na neurologických příčinách, podstatnou roli zde však hraje také dědičnost (až 50 procent) a přítomnost jiných onemocnění, například:
- Chudokrevnost
- Onemocnění ledvin
- Cukrovka
- Problémy se štítnou žlázou
- Parkinsonova choroba, kdy je nízká hladina dopaminu
- Žilní nedostatečnost, v Číně to nazvali ‚prázdnota krve‘
- Nedostatek nebo nedokonalé zpracování železa mozkovými buňkami
- Nedostatek hořčíku
Syndrom neklidných nohou může souviset také s hormonálními změnami. „V menopauze si nechte vyšetřit hladinu hormonů. Pokud se syndrom vyskytuje v těhotenství, tak poté většinou vymizí,“ říká Kateřina Cajthamlová. Projevy syndromu neklidných nohou mohou ovlivňovat také některé léky, jako jsou antidepresiva.
Co pomáhá
Při léčbě syndromu neklidných nohou je potřeba omezit konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu. Odborníci často doporučují zvýšit příjem železa, hořčíku a kyseliny listové, a to buď pestrou a vyváženou stravou, jako je špenát, vejce a luštěniny, nebo výživovými doplňky. Dále můžete zkusit:
- Masáže
- Pravidelnou chůzi
- Ledové zábaly
- Lymfodrenáže
- Z bylinek se doporučuje třezalka nebo kozlík jako ekvivalenty prášku na spaní
- Hlídat si hladinu cukru
- Pokud je problém v prokrvení, zajděte na cévní, případně na neurologii
Může syndrom neklidných nohou trápit i psy? Jak je to při neuropatii? Co pomůže při studených dolních končetinách a křečích v lýtkách? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.