Péče o zahradu v zimě: odstranit mumie, prořezat rybíz a plnit krmítko
V zimních měsících si zahrádkáři mohou udělat malou dovolenou. Jen tak odpočívat nebo plánovat, co na jaře vylepší v zeleninové nebo okrasné zahradě, či v ovocném sadu. Koho už nicnedělání nebaví, ať vyrazí na procházku do zahrady, s konví nebo nůžkami! Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Rozumně vzato, i kdyby důvod nebyl, nejspíš si ho najdeme. Alespoň proto, abychom nakrmili ptactvo v sadu, v zahradě. Na stromy můžeme věšet lůj, jablíčka, lojové koule se semínky.
Taky si můžeme udělat vycházku s nůžkami na tyči. A odstranit z korun ovocných stromů mumie, tedy plody napadené monilinií, a třeba je i na ohníčku spálit. Když je čím a nemrzne, můžeme zalít rododendrony a další stálezelené dřeviny (i jehličnaté). Případně pod jejich keře nahrnout sníh, když napadne.
Letos bude asi dost krtků, kteří budou rejdit, i když teplota na povrchu klesne pár stupínků pod nulu. Za letního sucha si moc velké zásoby nenadělali, a tak budou vrtat další a další tunely, aby našli potravu do zásob. Dávejte pozor, ať o jejich hromádky nezakopnete, až půjdete do zahrady. A nic vám nebrání v rámci procházky prořezat keře rybízů.
Pokud máte sklep, větrejte a přebírejte ovoce i zeleninu. Jedno shnilé jablko nebo mrkev dokážou nakazit všechno, čeho se dotýkají. A hniloba se šíří rychle dál. Nahnilé ovoce nebo zeleninu nekonzumujte.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.