Plíseň cibulová nastupuje v teplých a deštivých dnech, rychle a razantně

19. červenec 2024

Pěstujete cibuli? Pak se možná snažíte vypěstovat jí tolik, aby vám vydržela celou zimu. A aby vydržela, musí být kvalitní. Co její kvalitu může ovlivnit? Především plíseň cibulová, choroba, která děsí už svým latinským názvem, Peronospora destruktor. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

„Cibule a česnek, to jsou jedny z nejčastěji pěstovaných zahrádkářských kultur. Cibule se zdá vcelku jistou plodinou, než ji napadne plíseň cibulová. Jsou roky, kdy si jí prakticky nevšimneme. Suchá léta, kdy musíme i cibuli zalévat, plísni cibulové nesvědčí. Ale když přijde období teplého a deštivého počasí, kdy rostliny zůstávají delší dobu ovlhčené, plíseň nastoupí. A umí to rychle a razantně, jak její druhové jméno napovídá.

Odkud se choroba do porostu dostává

Plíseň cibulovou si do zahrady můžeme přinést se sazečkou cibule jarní, se šalotkou. Pokud si děláme sazečku sami, musíme ji udržet zdravou, stejně jako šalotku – množilku. Rostliny, které si plíseň nesou v cibuli, zakrňují v růstu, velmi brzy odcházejí, produkují spóry, které napadají zdravou cibuli. Na malých zahrádkách, kde cibuli dáváme blízko místa, na kterém rostla vloni, se plíseň do porostu může dostat i díky nesklizeným zbytkům vloni napadených natí.

Velké napadení plísní

Destrukce listové plochy

Za vlhkého, přes den teplého počasí, napadá plíseň listovou plochu. Rychlé šíření podporují noční teploty pod 15 °C a noční deštíky nebo silná rosa. Nejdříve se na listech objeví světle zelené až žlutavé skvrny, které mění barvu do hnědavé či šedé. To už bývají skvrny pokryté povlakem houby, která spóry šíří dál do okolí. Pokud plísni nezabráníme v postupu, zlikviduje prakticky celou nať.

Škody na výnosu a trvanlivosti cibule

Plíseň cibulová, která napadne porost v době, kdy mají cibule narůstat, způsobí zastavení růstu a předčasné ukončení vegetace. Cibule zůstane malá, do jara (natož do léta) nevydrží. Pokud se přidají další choroby, v místě skladování hnije, plesniví.

Ochrana

Tam, kde dbáme na eko a bio přístup používáme přípravky zvyšující odolnost rostlin přirozenou cestou, ať už to jsou výtažky z bylin, některé bakteriální přípravky nebo ošetření křemíkem na list. Tato opatření jsou účinná při nízké intenzitě napadení.

Jestliže plíseň postupuje i přes jejich opakované preventivní použití, měli bychom sáhnout po konvenčních, průmyslově vyráběných přípravcích. Vybíráme je podle účinnosti: volíme ty systémové, hloubkově působící, protože kontaktní už nijak významně nepomohou. V případě blízké sklizně hledíme i na dobu ochranné lhůty přípravku. Nemůžeme cibuli sklízet před uplynutím této doby.

Prevence

Prevencí je výběr odrůdy, kterou budeme pěstovat, vybíráme ty odolnější vůči plísni. Ze zkušeností to vypadá, že nejcitlivější jsou šalotky, odrůdy cibule bílé, některé červené. Odrůdy se žlutou cibulí mají odolnost větší, některé významně vysokou.

Dalším preventivním opatřením je výběr polohy, kde budeme cibuli pěstovat. Vhodná je větrná poloha, s ranním sluncem, spíše na okraji ploch, než sevřená mezi jinou vyšší zeleninou. Cibuli pěstujeme v dostatečném sponu a s přiměřeným hnojením.

Sklizeň cibule

Cibuli sklízíme, když se nať položí. Vytrháme ji, necháme doschnout na záhoně nebo ji ve svazcích zavěsíme do průvanu, na suché místo. Pokud se nať nepokládá rovnoměrně, pak ve chvíli, kdy polehne z poloviny, zalomíme natě zbývajících stojících rostlin mechanicky. Cibuli ukládáme do sucha a chladu, v zimě jsou ideální teploty těsně nad 0 °C.“

Spustit audio