Proč nezralé třešně opadávají? Možná stromu chybí živiny

31. květen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Některé plody před dozráním opadají | Foto: Jolana Nováková, Český rozhlas

Na prvního máje se pod rozkvetlou třešní líbají zamilovaní. A pak už si, zadaní i nezadaní, brousí zuby na rudé plody, které budou zobat přímo ze stromu. A zavařovat je. A chodit po zahradě s náušnicemi z třešní. Někdy se ale nedočkají. Květy začnou opadávat a na kraji větví se objeví zakroucené listy. Co se to děje, ptáte se? Ivan Dvořák  z časopisu Zahrádkář vysvětluje:

„Pokud květy opadávají, může to být tím, že nejsou opylené. Jen málo odrůd je samosprašných. Další možností je, že květy jsou napadené moniliózou. Ta se do rostliny dostává přes blizny květů. V zakroucených listech, mají-li tvar ruličky, většinou pobývá zámotek, ze kterého se vylíhne žravá housenice. Jiný typ ‚kroucení‘ vypovídá o tom, že strom napadly mšice. Může to být také příznak postižení virózami. Nebo květy popálily jarní mrazíky.“ 

Monilióza napadá nejen květy a pupeny či větévky, ale i plody

Zajímalo nás také, čím to je, že některé plody třešní před dozráním opadají. Ivan Dvořák odpovídá: „Jestli opadávají ‚nevybarvené‘, může jít o horší opylení nebo o napadení monilií. Stejně jako v případě, že už jsou plody růžové. Pokud vyloučíte tyto dvě možnosti, doporučuji strom opakovaně přihnojit. Na list, hnojivy se stopovými prvky. V zimě pod něj dát hnojiva se stejnou charakteristikou. Možná stromu chybí základní prvky, zejména fosfor. Pokud se stav neopakuje, může to být následek teplotního šoku, kterým je například příchod ‚malých ledových mužů‘ koncem května nebo začátkem června.“

Květy třešně napadené monilií