Sběratel Adam Votruba zachraňuje písničky našich prababiček. Lidovou hudbu sbíral už jeho dědeček

Etnolog Adam Votruba zachraňuje písničky našich prababiček a pradědečků. Sbírá totiž lidové písně a pověsti. Je autorem několika historických publikací. Zajímal se třeba o slavného lotra Babinského nebo o poklad na Tolštejně. Sesbíral a vydal kolem pěti stovek písní a další má v záloze.
„Mně se folklor vždycky hrozně líbil a byl jsem jím okouzlen,“ vysvětluje etnolog Adam Votruba. „Toužil jsem si vyzkoušet, jaké to je sbírat, jaké to bylo, když třeba Karel Jaromír Erben sbíral lidové písničky. Zpočátku jsem měl dojem, že už dneska něco takového nelze dělat, že už ty písničky byly vysbírané, a že už je nikdo nezpívá.“ Nakonec jich sesbíral tolik, že mu vystačily na dva díly sbírky Lidové písně z Kouřimska.
Základem sbírky jsou písničky z Kouřimska, které pocházejí ze starších sbírek českých lidových písní, z dosud nepublikovaných rukopisů i z vlastních sběrů Adama Votruby. První písně získal od svého dědečka, který pocházel právě z Kouřimska. „Ptal jsem se ho, co zpívali v jeho mládí za písničky a on mi zavzpomínal, ty písničky mi zazpíval, já jsem je nahrál a potom jsem je přepisoval,“ popisuje vznik části sbírky.
Adam Votruba pracuje v etnografickém oddělení Regionálního muzea Kolín. V jeho sbírce najdete i novější folklor 20. století. Nechybí tam písničky, které v nějaké podobě známe z dětství, ale také vojenské písně z I. světové války, baladu o vyhlazení Lidic nebo písně o kolektivizaci. Sběratel dosud vydal asi 500 písní, další má v záloze a stále hledá nové. „Pokud by někdo znal nějaké zajímavé a méně známé písně od svých rodičů a prarodičů, tak se mi klidně může do kolínského muzea ozvat.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka