Spolek Equilibro pomáhá léčit malé pacienty procházkami na koňském hřbetu

Veronika Kolaříková vyrůstala v Chloumku u Dobrovic na Mladoboleslavsku a už od dětství měla ráda koně. Projížděla se na nich okolní krásnou přírodou a vždy chtěla mít koně ve své blízkosti. Dokázala si splnit svůj sen. Spolu s rodinou před deseti lety založila spolek pro hipoterapii – Equilibro. Její koně dnes léčí a svou práci fyzioterapeutky tak rozdělila do ordinace i do přírody.

Veronika Kolaříková si díky pravidelným jízdám na koních uvědomovala, jak jitato záliba udržuje stále ve skvělé fyzické formě. Lákala jí proto fyzioterapie, kterou vystudovala na 2. lékařské fakultě univerzity Karlovy v Praze. Jako fyzioterapeutka dodnes pracuje na ambulanci v Milovicích.

Díky svému zájmu o fyzioterapii ale také objevila možnost léčby pomocí metody hipoterapie, která využívá přirozeného pohybu na hřbetu koně v kroku. Chtěla mít vlastní koně, se kterými by mohla léčit děti s postižením. Společně s rodinou na pozemku u svého domu vybudovala před deseti lety stáje a založila spolek pro hipoterapii Equilibro.

Paní Veronika Kolaříková si pro založení spolku hipoterapie Equilibro vybírala skvělý tým terapeutek

Jezdit na koních pro zábavu a vycvičit koně na hipoterapii jsou rozdílné věci. Pro fungování kvalitní hipoterapie bylo nutné osvojit si množství znalostí nejen z hlediska této metody jako takové, ale dozvědět se také více o přípravě a tréninku koní.

Na samém začátku byl vhodný výběr koní

Základem hipoterapie je kůň, který je klidný, přátelský a psychicky vyrovnaný. Vybrat správné koně je ze všeho nejdůležitější, k úspěchu to ale ještě nestačí. Koně je pak nutné trénovat v zátěžovém prostředí. Když v přírodě probíhá terapie a koně mají na hřbetě malé děti, které mají často vážné kombinované postižení, musí zůstat v každém případě klidní a neplašit se. A to i v případě, když z ničeho nic nad hlavou přeletí hlučná vojenská stíhačka. Koně se během výcviku musí proto cíleně plašit a přitom trénovat tak, aby i ve stresové situaci zůstali klidní.

Za paní Veronikou dojíždí děti s kombinovaným postižením skutečně z velké dálky. Díky přirozenému pohybu na hřbetu koní se jim velmi dobře rozvíjí motorika a procházka v krásné přírodě jim prospívá i psychicky. Za vším je ale obrovské množství práce.

Equilibro, které zaměstnalo celou rodinu

Tatínek paní Veroniky Kolářové se stará především o stáje a krmivo, plno práce má i manžel, který díky péči o koně skutečně nemusí chodit do posilovny. Denně posiluje s těžkými balíky sena a vynášením hnoje. Práce ale všechny velmi baví a tým dotváří i skvělé terapeutky, které spolu s paní Veronikou samotnou terapii provádí.

Equilibro společně budovali deset let. Koně paní Veronice skutečně změnili život. Je to ale velká zodpovědnost. Při jakémkoliv plánování rodinného života je péče o koně vždy na prvním místě. Paní Veronika si ale splnila svůj sen. Miluje pobyt v přírodě a je ráda, že k péči ve standardním zdravotnickém zařízení může jako fyzioterapeutka nabídnout i další specifickou péči, která ji i malé pacienty přirozeně propojuje s přírodou.

Spustit audio