Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy představuje to nejlepší ze své sbírky historických vánočních ozdob
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy vystavuje výběr nejzajímavějších historických vánočních ozdob z vlastní rozsáhlé sbírky. Tradiční ozdoby z nejrůznějších materiálů a tvarů jsou chronologicky uspořádány od konce 19. století až po produkci současných výrobců. Raritou je zachráněná vzorkovna vánočních ozdob z Jablonecka.
Vánoce jsou pro mnohé z nás spojené se starými českými tradicemi, ať už se jedná o cukroví, vánoční stromeček nebo štědrovečerní zvyky. To nejpodstatnější je ale vánoční výzdoba.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy letos vystavuje výběr nejzajímavějších historických ozdob z vlastní rozsáhlé sbírky, která čítá vice než 2 500 kusů vánočních ozdob z různých materiálů a období. Vystaveno je přibližně 600 exponátů, které jsou vybrány od konce 19. století až po produkci současných výrobců. Návštěvník tak získá ucelený přehled nejen o vývoji ozdob, ale také o měnících se trendech i používaných kombinací materiálů. Mezi exponáty jsou historické ozdoby z papíru lepenky a balotiny, vaty, skla a skleněného vlákna, kovu, cínu, ale také ty nejstarší z ovoce, těsta, dřeva
Kralupský rodák konkuroval slavným výrobcům Jablonecka a Podkrkonoší
Nejstarší ozdoby ze skla jsou zastoupeny německou hutí v Lausche a okolí, vyznačují se tenkostěnným stříbřeným sklem. Unikátní jsou ozdoby z drážďanské lepenky, které byly opatřeny blýskavou, zpravidla zlatou fólií. Souhrnně jsou představovány ozdoby z oblastí našich slavných výrobců, především z Jablonecka a Podkrkonoší.
Zajímavá je ale především legendární výrobna z Kralup nad Vltavou. Její majitel Antonín Svoboda jí založil po návratu z první světové války v roce 1919. Využil svých předválečných učednických zkušeností z praxe ve výrobně ozdob ve Vídni. Investoval do různých zahraničních výrobních strojů a z různých materiálů pak sám kompletoval velmi originální vánoční ozdoby. Veškeré komponenty si dokázal vyrobit sám včetně foukaného skla a kovových lamet. Díky svým tvůrčím nápadům dokázal nejen konkurovat slavným výrobcům na Jablonecku a v Podkrkonoší, ale sám si také vytvořil vlastní obchodní síť do Německa, Švýcarska i Ameriky.
Zachráněné vzorníky dokumentují výrobu skleněných ozdob
Novinkou muzejní sbírky je i část exportní vzorkovny n. p. Železnobrodské sklo, později firmy Astir. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy její rozsáhlou část před lety doslova zachránilo před zničením a pro další generace tak pomohlo zachovat část našeho kulturního dědictví. Vystavené vzorky vánočních ozdob dokumentují jejich samotnou přípravu. Součástí výstavy jsou i propracované kreslené návrhy jednotlivých ozdob a množství foukaných skleněných perel nejrůznějších tvarů a velikostí používaných na výrobu. Nechybí ani finální vzorky perlových ozdob jednotlivě upevněných na samostatné menší kartony.
Výstava má příjemnou vánoční atmosféru a je z hlediska pravidelných výstav Středočeského muzea v Roztokách u Prahy ojedinělá. Oproti pravidelným výstavám vánočních ozdob ze sbírek soukromých sběratelů byla její příprava z organizačního hlediska velmi náročná. Návštěvníci mají možnost si tyto zajímavé exponáty prohlédnout až do 26. ledna 2025 a zároveň se během návštěvy dozvědět něco více také o jejich historii i výrobě.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka