Umělecký řezbář Roman Strouhal vyrábí masky Krampusů. Byla to láska na první pohled, vzpomíná

30. listopad 2024

Průvod Krampusů viděl Roman Strouhal z Mladé Boleslavi poprvé před patnácti lety v rakouském lyžařském středisku Schladmingu. A byl to pro něj silný zážitek. Strašidelný a úchvatný zároveň. Když se vrátil zpátky domů, začal přemýšlet o tom, jak něco podobného dostat k nám. A tak si udělal řezbářský kurz, vyrobil prvních pět masek a založil vlastní skupinu Eligor Krampus.

Výlet do Schladmingu dostal Roman Strouhal jako dárek od své maminky. Tamní průvody alpských pohanských ďáblů Krampusů byly vyhlášené a někdy se jich účastnila až tisícovka masek. „Mně se to moc líbilo a okamžitě jsem se do Krampusů zamiloval. Bylo to děsivé a zábavné zároveň. A naprosto mě nadchly ty samotné masky, byla to skutečná umělecká díla,“ vzpomíná Roman Strouhal.

Tradice Krampusů pochází z alpských zemí. Každý Krampus by měl mít ručně vyřezávanou dřevěnou masku doplněnou rohy, vlasy, případně vousy, ideálně z přírodních materiálů. Rohy mohou pocházet z afrických zvířat, jako je antilopa nebo buvol, ale i z našich domácích, například z berana, kozla nebo muflona. Vlasy a vousy se vyrábějí většinou ze srsti dlouhosrsté alpské kozy, ale používají se i koňské žíně. Z přírodních materiálů bývají i kostýmy.

Krampusům můžou i svítit oči

Roman Strouhal používá při výrobě masek lipové dřevo. Než se pustí do samotného vyřezávání, musí si na připravený špalek nanést rozměry zákazníka. Rozvrhnout, kde budou oči, pusa, nos, kam přijdou uši. „Pak začnu odřezávat přebytečné kusy dřeva, následuje vyřezávání detailů a nakonec frézování. Potom přichází na řadu přidělání rohů a očí. Ty se používají speciální protetické, které mají otvory pro LED diody, takže pak můžou i svítit,“ popisuje celý proces Roman Strouhal.

Další krok představuje nanášení podkladové barvy, poté pleťové barvy, která se musí nechat zaschnout do druhého dne, a pak se ještě stínuje. Na závěr se maska ošetří bezbarvým lakem, aby byla odolnější. Přidělají se vlasy, vloží LED diody, udělá se polstrování a je hotovo.

Roman Strouhal se sám rád do kostýmu Krampuse obléká a chodí na různé akce a do průvodů. A jak se člověk v masce Krampuse cítí? „Přirovnal bych to k filmu Maska s Jimem Carrym. Je to totiž přesně tak, jak to vidíte v tom filmu. I když je to bázlivý člověk, který se třeba stydí, tak když si tu masku nasadí, úplně ho to promění. Zjistí, že nikdo neví, kdo pod tou maskou je, a dokáže se neskutečně odvázat,“ říká s úsměvem řezbář.

Jak může být pobyt v masce Krampuse náročný, jaké další masky Roman Strouhal vyrábí a zda rodina sdílí jeho nadšení a lásku ke strašidelným alpským ďáblům, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.