V Prokopském údolí je krásně, i když mrzne nebo prší

12. leden 2021

Procházka na čerstvém vzduchu prospěje tělu a potěší duši. A nemusíte jezdit až do hlubokých křivoklátských hvozdů. V Prokopském údolí na okraji Prahy je krásně za každého počasí. Redaktorku Báru Kvapilovou o tom přesvědčil strážce přírody Ondřej Vítek.

Putování můžete začít třeba u Jezírka v Hlubočepích. „Je to Jezírko s velkým J. Skutečně se tak jmenuje a je to vlastně bývalý vápencový lom – jeden z mnoha, které tady v Prokopském a Dalejském údolí jsou,“ vysvětluje strážce přírody Ondřej Vítek. „Tady je to spíš taková turistická atrakce, protože se tady natáčelo několik pohádek. Je to velmi malebné místo.“

Po krátké odbočce z asfaltové cesty je možné projít i tunelem bývalé lomové železnice. Většina lidí tuto zajímavost míjí bez povšimnutí. „Pokud se sem vydáte v zimě, když mrzne, tak tady můžete narazit na ledové rampouchy visící ze stropu a to je určitě malebná věc.“

Nepořádek musí ze stolu na piknikovém místě zmizet. Tři metry od stolu je odpadkový koš. Pro některé návštěvníky je to i přesto daleko

Zajímá vás, na jaké zajímavé živočichy můžete narazit v Prokopském údolí? A proč Ondřej Vítek sbírá odpadky, i když si původně vyšel jen na krátkou procházku? Poslechněte si reportáž Báry Kvapilové.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.