V Rudné u Prahy vyrábějí kulisy pro filmové trháky našich i zahraničních produkcí. Jejich služby využil nedávno i Netflix

Česko je v poslední době oblíbenou destinací zahraničních filmařů. Svůj podíl na tom mají také tuzemští řemeslníci, kteří jsou schopní proměnit filmový plac k nepoznání. Kulisy pro velkorozpočtové seriály a snímky se vyrábí také v Rudné u Prahy.
V Rudné u Prahy vyrábí kulisy Jaroslav Strejc se svým týmem. Jak taková výroba vypadá, zjišťoval na místě redaktor Martin Hrnčíř.
Ve velké bílé místnosti v přízemí pracují dva muži v montérkách u pily. Základním materiálem je pro ně při stavbě kulis, kromě dřeva a sádry, také polystyren.
"Jednoduše se tenhle materiál brousí drátěným kartáčem, frézou nebo nožem. Dokonce, když se pracuje na velkých projektech, kdy je důležité, aby třeba skála, která ve filmu hraje, byla lehká, tak i ta se dělá z polysterénu. Celá se potom opracovává klasickou řetězovou pilou, podobně jako v lese," přibližuje zakladatel firmy Jaroslav Strejc.
Čtěte také
Jaroslav Strejc začínal se stavbou televizních kulis v devadesátých letech. Od té doby podle jeho slov poptávka velmi vzrostla a jejich služby často využívají také online televize včetně populárního Netflixu.
Poslechněte si v reportáži Martina Hrnčíře pro které filmové trháky se vyráběly kulisy právě zde.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.