Václav II. zavedl mincovní reformu a pražský groš platil za jednu z nejstabilnějších evropských měn. Z dětství si však odnesl traumata
Český král, který byl předposledním přemyslovským panovníkem. Jeho otec Přemysl II. Otakar zahynul poražen v bitvě na Moravském poli.
Václav se tak roku 1278 dostal v sedmi letech do poručnictví svého strýce Oty Braniborského a pět let byl vězněn na českých i německých hradech. Traumatické dětství patrně mohlo za neurotické rysy v jeho povaze: Václav upadal do záchvatů zbožnosti střídaných jejím pravým opakem, měl fobii z bouřky a také z koček. Jako dvanáctiletý se vrátil do Čech a povolal ke dvoru svou matku Kunhutu i jejího milence Záviše z Falkenštejna, kterému dal později setnout hlavu.
V době panování Václava II. se český stát stal uznávanou mocností střední Evropy. Přispělo k tomu hlavně objevení kutnohorských nalezišť stříbra. Václav II. zavedl hornický zákoník a mincovní reformu s novou měnou, pražským grošem, který platil za jednu z nejstabilnějších evropských měn.
Kutnohorské stříbro mu také umožnilo získat polskou a uherskou korunu. Založil Zbraslavský klášter a určil ho jako nové pohřebiště přemyslovského rodu. Zemřel ve čtyřiatřiceti letech v roce 1305.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.