Zážitková hra Demetrix ukazuje, jak vnímají svět lidé s demencí, říká Veronika Frühbauer

S lidmi trpícími demencí se poprvé setkala, když jí bylo 19 let. Jako pečovatelka nastoupila do organizace, při které časem vzniklo i denní centrum pro lidi s demencí. Už tehdy začala přemýšlet o tom, jak dlouho se může člověk s touto nemocí potýkat a co všechno s sebou takové onemocnění nese. A jak moc mohou kvalitu života nemocného ovlivnit lidé okolo něj. Proto založila organizaci Dementia, podporující jak nemocné, tak i jejich blízké, kteří o ně pečují.

Demence je syndrom ztráty kognitivních schopností člověka jako je paměť, myšlení, řeč, schopnost něco si naplánovat, vštípit, vybavit si, orientovat se. Syndrom demence s sebou nese celá řada onemocnění. Jedním z nich je i Alzheimerova choroba.

„Když člověku začíná mizet náhled na situaci, ve které se nachází, tak si s tou nemocí sám neporadí. Proto velice záleží na jeho okolí, jaký jeho další život bude,“ říká ředitelka organizace Dementia Veronika Frübauer.

Organizace se tak zaměřuje především na blízké a pečující osoby. „Hodně náročné to mají především na začátku. Třeba když najednou zjistí, že jejich rodič už nemůže zůstat sám doma. Často bývá i velký problém v komunikaci. Ten blízký si uvědomuje, že se s jeho maminkou nebo tatínkem něco děje, ale oni sami to nevědí a nechápou, proč po nich děti chtějí, aby šli k doktorovi a nechali se vyšetřit,“ zmiňuje jeden z počátečních kamenů úrazu Veronika Frübauer.

Veronika Frühbauer

Organizace Dementia proto nabízí nejen poradenství, které je dostupné ve všech okresech Středočeského kraje, ale také dvě podpůrná centra. Jedno v Hořovicích a druhé v Brandýse nad Labem. „Je to jakýsi komunitní prostor, kde se potkávají rodiny, které řeší totéž. Mohou se tam naučit, jak s nemocným komunikovat, jak se o něj postarat, mohou se poradit, ale také se třeba jenom vypovídat, svěřit se.“ V Hořovicích navíc funguje vedle centra i kavárna Včera, která je otevřená i pro běžnou veřejnost.

Kromě toho připravila organizace i zážitkovou hru Demetrix. „Je to v podstatě úniková hra, během které si hráči mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je trpět demencí. Jak lidé s demencí vnímají svět okolo sebe,“ vysvětluje Veronika Frübauer. Hra, jejíž název vznikl spojením slov demence a Matrix, je zároveň i velice užitečným výukovým materiál pro pracovníky v různých oblastech věnující se lidem s demencí.

Jak rozpoznat příznaky demence, jak je možné je mírnit a jakými způsoby a stylem života lze podobným onemocněním předejít, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.