Zvonící stromky z Rožmitálu pod Třemšínem jsou dílem šikovných českých rukou

16. prosinec 2024

Koledy, vůně jehličí a cinkot zvonícího stromečku. To jsou možná i vaše vzpomínky na Vánoce v dětství. Za pomoci původních postupů a nástrojů, výhradně z českých komponentů a českými řemeslníky, vyrábějí dnes zvonící stromek v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku.

„Když jsem chtěl před lety koupit tuto dekoraci pro své děti, zjistil jsem, že jsem odkázaný pouze na bazarové kousky. Právě tehdy vzniklo naše nadšení vrátit milou tradici do českých rodin,“ říká Zdeněk Ševčík a zmiňuje historii. „Za úplně první Andělské zvonění, tak jak jej známe v moderní podobě, můžeme považovat zvonění německé společnosti Adrian & Stock ze Solingenu. Ačkoliv jej tato společnost nevynalezla, nechala si v roce 1905 patentovat princip jeho fungování.“

 Andělská zvonění ze začátku 20. století měla prakticky stejný princip fungování jako ta dnešní, jen se lišila podobou. Ta se dočkala v průběhu let mnoha modifikací. Počátky výroby prvního zvonícího stromečku u nás jsou datovány do 50. let minulého století do Frýdlantu v Čechách. Zajišťovala ji tehdejší pobočka národního podniku ELITEX Liberec, která posléze výrobní program odprodala do Výrobného družstva invalidov (VDI) Zvolen. Samotná výroba pak do roku 1989 probíhala v jeho pobočce ve vesničce Horná Štubňa, na úpatí Národního parku Velká Fatra.

Zvonící stromky jsou pro mnohé z nás vzpomínkou na dětství

 „V roce 2011 jsme odkoupili kompletní původní výrobní program,“ pokračuje Zdeněk Ševčík. „V obci Horná Štubňa jsme objevili nástroje pro výrobu, které byly z větší části zachovány v původní podobě. Tyto nástroje představovaly dvě palety rezavého šrotu. Déle než rok jsme usilovně pracovali na znovuobnovení výroby.

  Originální nástroje jsme opravili, chybějící komponenty vyrobili a vše oživili. Jsme rádi, že motiv jehličí na těle stromku, respektive nástroj významné umělecké hodnoty určený k jeho ražbě, zůstal zachován v původní podobě. Je až s podivem, že přes 50 let staré nástroje, které 20 let odpočívaly, dokážou nadále bezchybně fungovat a potvrzují tak svou řemeslnou kvalitu.“

 Kovodíly stromku nesou punc válcoven plechu ve Velkém Šenově. Jsou ručně lisovány v Rožmitále pod Třemšínem, kde probíhá i veškerá nástrojařská práce a zároveň kompletace. Bižuterní komponenty jako jsou skleněné perle, řetízek a zvonící korálek, mají svůj původ na Jablonecku, svíčky na Náchodsku.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.