Anestezie není spánek, ale bezvědomí. Typické je úplné okno, popisuje anesteziolog
Díky moderní medicíně můžeme v klidu ulehnout na operační stůl. Anestezie se postará o to, aby nás nic nebolelo. Místo anděla strážného na nás dohlíží anesteziolog.
Anestezie zaznamenala za několik desetiletí obrovský pokrok. „Je to moderní obor, který je dnes výrazně bezpečnější, máme více přístrojů a více o těch lidech víme. Monitorujeme EKG, výkyvy tlaku, hladinu kyslíku, kysličníku uhličitého. Dřív za pacienta dýchal vak, který anesteziolog stlačoval mezi nohama. Teď máme přístroj za dva miliony,“ říká docent Jan Bruthans, anesteziolog Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Uspává se pomocí plynů (těkavé látky) nebo intravenózními látkami (chloroform). „Není to spánek, ale bezvědomí. I ta percepce může být různá. Typické je ale úplné okno. Lidé často nevědí, jak dlouhá doba uběhla,“ popisuje Jan Bruthans. „Někdy se pacienti po anestezii na jednu věc ptají třikrát, protože po pěti minutách už nevědí, že se ptali. Je to jak po otřesu mozku.“
Anestezie není znecitlivění
O anestezii jsou zmínky už ve starověkém Egyptě nebo Řecku. „Tam se používaly opiáty a mandragora na znecitlivění. Čili to není bezvědomí. U celkové anestezie se vyřadí svalové odpovědi, to znamená, že se změní svalový tonus, a zároveň se vyřazuje dýchání,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.
„Na odstranění bolesti máme analgezii nebo existuje analgosedace, která se predikuje například před kolonoskopií, kdy snížíme vědomou kontrolu. V tomto případě člověk nespí, ale nebolí ho to a nebojí se.“
S lokální anestezií se asi nejčastěji setkáte u zubaře. „To je opravdu blahodárná věc. Nedochází ke snižování vědomí pacienta, ale dochází k vyřazení bolestivých impulzů z dané oblasti. Navíc následky po lokální anestezii nebývají žádné, i když je jich víc za sebou. Kdo se bojí injekce do zubů, jako já, lze dát před injekcí anestetický gel.“
Řada následků je jen přechodná
To, jakou anesteziolog zvolí narkózu, záleží na mnoha faktorech:
- Diagnóza pacienta
- Věk pacienta
- Přidružené choroby
- Jak pacient zvládal předchozí narkózu
Anesteziolog by měl znát o pacientovi co nejvíc věcí, včetně jeho strachů. „Nebojte se mu říct, že máte třeba strach, že se probudíte během operace. Anesteziolog vám poradí, vysvětlí,“ uklidňuje lékařka.
Aplikace anestetik probíhá postupně, dostávají se menší dávky, takže dnes je nežádoucích účinků stále méně. Přesto po probuzení z celkové anestezie může dojít k přechodným nepříjemným stavům:
- Bolest v krku, chrapot – následek dýchací trubičky (intubace)
- Citlivá nebo zanícená žilní stěna od jehly v žíle
- Problémy se srdcem – arytmie patří mezi řidší nežádoucí účinky
- Výkyvy krevního tlaku
- U starších lidí mohou nastat poruchy paměti. Stává se to zřídka a bývá přechodná
- Zvracení – relativně častý příznak zejména u kombinované anestézie, to znamená do žíly, a když je ještě potřeba, aby pacient přidýchával plyn
„Řada věcí se upraví do týdne, do 14 dnů. U paměti to může trvat až půl roku,“ upozorňuje lékařka.
Rady na závěr
Nespoléhejte, že se anesteziolog na něco nezeptal, vy jste ti, kdo se musí na všechno vyptat!
- Hlaste všechny dietní, potravinové i hormonální doplňky, které berete. Ty je dobré 14 dní před zákrokem vysadit
- Hlaste všechno, co pijete. Pozor na bylinné čaje, třeba meduňka na spaní nebo případná závislost na alkoholu. U alkoholiků je potřeba dávky anestezie navýšit, protože jejich tělo je už vytrénované na enzym alkohol dehydrogenázu
- Nekuřte minimálně týden před zákrokem, kouření zhoršuje dýchání
- Hlásit reflux, nadměrné říhání, škytání
- Hlaste i citlivost na bolest, vaše obavy
- Mějte pozitivní mysl
Proč může po narkóze bolet hlava? Lze anestezii zakázat? Poslechněte si rady a doporučení doktorky Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka