Archeolog Zdeněk Neustupný má na své práci nejraději rozmanitost
Archeolog Zdeněk Neustupný se archeologickým výzkumům věnuje už 25 let. Je vedoucím územního odborného pracoviště středních Čech Národního památkového ústavu v Praze. Se svým týmem spolupracovníků objíždí památky Středočeského kraje a archeologii vnímá jako komplexní vědu i dokonalou souhru okolní krajiny a historie. V současnosti je garantem výzkumu v klášteře Sázava a dozoruje současné výzkumy loňských unikátních objevů.
Na počátku byla láska k historii i knihám Zdeňka Smetánky, které, jak sám autor později přiznal, byly napsané tak, aby nalákaly budoucí studenty k práci archeologa. Archeologii si nejprve romantizoval jako práci s krumpáčem někde v přírodě. Už 25 let si ale jako archeolog vychutnává rozmanitost této profese.
V rámci Středočeského kraje často vyjíždí monitorovat středověké nemovité kulturní památky přímo do terénu a kochá se dokonalou souhru okolní krajiny i samotné historie. Krajina sama totiž vypovídá o tom, proč byla konkrétní památka postavena právě v daném místě i konkrétním způsobem. Často také vyjíždí do terénu k záchrannému výzkumu.
Kvalitní tým je základ úspěchu
Dnes navíc vnímá práci archeologa jako komplexní vědu, která je natolik obsáhlá, že je nutné pro kvalitní průzkum spolupracovat s celým týmem odborníků, a propojit kromě archeologie také znalosti z architektury i dějin umění.
Se svými kolegy Filipem Lavalem, Janem Kyptou i Janem Veselým společně tvoří sehraný a funkční tým, který dokáže společně řešit celou problematiku konkrétních památek. Při cenných archeologických objevech se ale místo euforie z nálezu dostavuje zodpovědnost a maximální soustředěnost. Velmi často je nutné rozhodovat, kterou vrstvu je možné pominout a které se naopak věnovat, aby nic nebylo opomenuto. Často se musí komplikovaně řešit, která ze shluku zdí je starší.
O zajímavé nálezy za svou praxi nemá nouzi
Největší radost mu udělal nález při archeologických výzkumech hradu Křivoklát. Už v Kosmově kronice se píše o starém hradišti Křivoklát. Při výzkumech nenápadné vrstvy se nakonec Zdeňku Neustupnému a jeho kolegovi podařilo na Křivoklátě podle datování identifikovat pozůstatky opevnění tohoto původního raně středověkého hradiště a dokázat, že skutečně stál na stejném místě jako nám dobře známý středověký královský hrad.
Už přibližně dva roky ale Zdeňka Neustupného můžete nejčastěji potkat u archeologických sond v areálu kláštera Sázava, kde je v současnosti garantem výzkumu a dozoruje současné výzkumy loňských unikátních objevů. Mezi ty nejzajímavější patří například výjimečný nález pozůstatků středověkého domu přímo u jeskyně sv. Prokopa.
Co je na práci archeologa nejdůležitější? Kromě vlastních znalostí a dobrého týmu také rychlost, s jakou je nutné o objevených archeologických nálezech informovat veřejnost. Nález, o kterém nikdo neví, jakoby nebyl.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.