Chcete si vypěstovat chilli a jiné pálivé papriky? Je nejvyšší čas vybrat odrůdu a vysévat
Pálivá paprika je pěstitelsky vysoce náročná plodina vhodná do polních podmínek nejteplejších oblastí jižní Moravy a jižního Slovenska. Proto ji raději pěstujeme v truhlíku nebo v květináči na okně, na balkoně nebo ve skleníku. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Pálivé papričky mají větší nárok na teplo, potřebují delší dobu předpěstování, aby po období chladu a krátkého dne mohly začít růst. Patří k druhům rostoucím v tropech, známé jsou zejména odrůdy druhu Capsicum chinense (Paprika čínská), C. baccatum (Paprika křídlatá).
Proč je lepší pěstování v nádobách? Když má přijít chladnější perioda léta, můžeme je z balkonu nebo terasy přemístit třeba domů za okno. Aby nezastavily růst, vývoj a zrání plodů, shromažďování kapsaicinu v nich. Protože i podle teplot a péče se mění pálivost chilli papriček a těch ještě ostřejších.
Jsou to takové choulostivé potvůrky, které na klíčení a počáteční růst potřebují co nejvíce světla a teploty okolo 25 °C. V této době je možná lepší jim svítit a topit lokálně, lampou, než vytápět celý byt na potřebnou teplotu. To bychom se nedoplatili.
Můžeme je pěstovat třeba v pokoji i více let
Když je vysejeme po polovině ledna, čeká je přesazování a přesunování po bytě, zimní zahradě, vytápěném skleníku prakticky až do poloviny května, kdy je můžeme přemístit ven, na okenní parapet, na terasu, na balkon.
Do skleníku nebo fóliovníku je můžeme umístit i dřív, ovšem za předpokladu, že tam noční teploty neklesnou pod 15 až 18 °C a ve dne tam bude ještě tepleji.
Pálivé papriky můžeme pěstovat i více let, když je dobře přezimujeme. Setkáme se s určitými úskalími, ale při ohleduplné péči je můžeme mít třeba jako fíkus nebo ibišek v pokoji. Důležité je nepodchladit je, nepřelévat a hlídat, jestli se na nich neobjevují škůdci, zejména svilušky a molice, popřípadě mšice.
Zimované rostliny v únoru ořežeme, přesadíme a pak už jen čekáme, až obrostou, začnou kvést a pak nasazovat plody. Ještě jsem neviděl a ani neslyšel, že by trpěly fyziologickým nedostatkem vápníku, jako plody papriky roční.
Doma za oknem nebo na terase, na balkoně, ve skleníku, ve fóliovníku (i v zahradě) můžeme mít třeba papriky Damián, Kilián, Korál, Pálivec, odvážnější konzumenti pálivých papriček zvolí odrůdy Jalapeňo, Habanero nebo opravdu pálivé škorpiony (Trinidad Moruga Scorpion a další).“
Rady, jak pálivé papriky pěstovat, si poslechněte v reportáži.
Související
-
Rychlené cibuloviny z květináčů mohou v budoucnu ozdobit zahradu
Rychlené cibuloviny v předvánočním čase zdobily, a možná stále ještě zdobí náš příbytek. Jak bychom o ně měli pečovat? A jak se po odkvětu postarat o cibule?
-
Opadal vám fíkus benjamín? Nezapomínejte ho zásobovat živinami a bude mu to zase slušet
Některým z nás během prosince opadal fíkovník (fíkus) drobnolistý, kterému lidově říkáme benjamín. Je to běžné nebo mu chybí světlo, vláha či živiny? Obrazí zase?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka