Jarní péče o skalničky: Jak obnovit a vylepšit vaši skalku po zimě? Tyhle skalničky jsou vyzkoušené
Jarní péče o skalničky: Jak obnovit a vylepšit vaši skalku po zimě? Radí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář
Po zimě obhlížíme skalku a zjišťujeme, co je potřeba napravit. Přihrneme substrát ke krčkům rostlin, vyplňujeme spáry mezi kameny. Nakupujeme nové rostliny, odstraňujeme ty, které nepřežily zimu. Také plevel zavčasu odstraníme, aby se nevysemenil. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
„Pokud se cítíme být estéty, rostliny ve skalce po zimě nebo po odkvetení těch jarních korigujeme, odstraňujeme suché listy. V tom případě musíme skalničky přihnojit. Sice mírně, ale přesto. Nahradíme tak živiny, které jsme odnesly se suchými listy nebo s ostříhanou hmotou. V přírodě by to totiž bylo jinak. Rostliny by se po uschnutí rozložily a systém dodávání živin by byl soběstačný.
Když nakoupíme nové rostliny, ty od skalničkářů (ze specializovaných prodejen) bývají v substrátu pro skalničky vhodném. Skalničky z hobbymarketů jsou v organických substrátech, v rašelině, v kompostu z kompostáren, prostě v tom, v čem rostliny dobře rostou. Takový substrát ale není vhodný k dlouhému přežívání. V tomto případě bychom rostliny měli před vysazením přesadit do stejného substrátu, v jakém porostou ve skalce. A až zakoření, chytnou se, přesadit je na konečné stanoviště.
A čemu se bude ve skalce dařit? Netřeskům, plamenkám (phlox), tařici skalní, rozchodníkům, lomikámenům či rostlinám rodu thymus. Delospermy a lewisie nejsou vhodné do těžších půd a potřebují kvalitní drenáž.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.