Dabérka a herečka Eva Spoustová učí lidi správně mluvit. Hlasový trénink přirovnává k cvičení v posilovně

10. leden 2022, aktualizováno

Eva Spoustová, herečka, loutkoherečka, dabérka a hlasová poradkyně, učí na katedře alternativního a loutkového divadla (předtím na činohře) předměty Jevištní mluva a Inscenační tvorba. V roce 1987 absolvovala na katedře loutkářství DAMU obor loutkoherectví.

Určitě si vzpomenete na Evin hlas v roli Gadgetky v americkém animovaném seriálu Rychlá rota z produkce studia Walt Disney. Eva nejen dabuje, ale dabing animovaných filmů také režíruje.

Pomůcky, díky kterým si studenti dobře pamatují, co jim Eva říká

A přednáší. O přednášky a semináře Evy Spoustové je zájem. Jak říká, většina naší populace nedýchá a tím pádem nemluví, protože hlas je jen jedna z funkcí dechu. Pro studenty vymýšlí nejrůznější cvičení. „‘Hlasovka‘ je z velké části o zapojování svalů v těle. Je to fyzická disciplína, jako by šel člověk do posilovny, kde mu trenér říká, jaké svaly při kterém cviku zapojit. A on se to naučí. A tak šetří síly, což se pak projeví na hlase.“

Spolu s Erikou Čapkovou přeložili knihu Jurije A. Vasiljeva Jevištní řeč, Trénink a tvorba. Je určená každému, kdo se zajímá o hlasový a mluvní projev ve spojení s pohybem a chtěl by pro svůj profesionální nebo osobní rozvoj v této oblasti něco dělat. Cvičení pomohou zlepšit organickou souhru těla, dechu, hlasu, řeči a tím kultivovat individuální projev.

Eva Spoustová předčítá z knihy Slůňadla a střídá hlasy zvířat

Eva Spoustová o sobě říká, že je světoobčanka a domov si nosí s sebou. Šťastná je tam, kde právě pracuje. Teď třeba v Brně. „To je pro mě takové osvěžující město. Atmosféra v divadlech je velmi dobrá, diváci jsou skvělí a město je komfortní pro lidské vztahy. Asie je moje, tu miluju, nebo francouzské pobřeží.“ S rodinou žije ve středočeském městysi Lázně Toušeň.

Spustit audio