Dobrovolná meteoroložka z Dobřichovic přes 30 let loví rekordy
Pozorování počasí je podle dobrovolné meteoroložky z Dobřichovic jako detektivka. Vystudovaná bioložka Zdenka Polanecká na zahradě měří srážky a loví rekordní teploty. Využívá k tomu historické přístroje i moderní digitální techniku.
Zatímco v seriálu Pan Tau počasí předpovídala rosnička Julinka, v Dobřichovicích mají Zdenku Polaneckou. Usměvavou dámu místní lidé dobře znají. Když ji vidí na zahradě, dávají se s ní do řeči o počasí. Dobrovolná meteoroložka spolupracuje s Českým hydrometeorologickým ústavem už 22 let, ale výkyvy počasí, sílu větru i četnost srážek sleduje mnohem déle. Záznamy si vede od doby, kdy se do Dobřichovic přistěhovala, což bylo v roce 1985.
Na zahradě má umístěný 10 metrů vysoký stožár a dvě nádoby, které zachycují srážky. Původně byla stanice manuální, v březnu 2011 byla zautomatizována a naměřené hodnoty přístroje zaznamenávají digitálně. Přesto tráví Zdenka Polanecká venku na zahradě hodně času. Nechce totiž propásnout žádnou změnu počasí.
Velkou událostí bylo naměření teplotního rekordu 20. srpna 2012, kdy přístroje na zahradě zaznamenaly vůbec nejvyšší teplotu na našem území od začátku pravidelných měření. Tuto událost připomíná i socha teploměru umístěná v centru Dobřichovic. „Bylo to 40,4 °C a zatím nás nikdo ještě nepřeměřil,“ raduje se Zdenka Polanecká, která nevylučuje, že by mohl padnout ještě další teplotní rekord.
Jak se Zdenka Polanecká k pozorování počasí dostala? A co ji na práci dobrovolné meteoroložky baví? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.
Související
-
Knihovnice Lucie Hašková sbírá střípky minulosti. V Hradištku vybudovala jedinečnou knihovnu
Knihovna v Hradištku se dostala do finále soutěže Knihovna roku 2020. Knihovnici Lucii Haškové se podařilo úroveň místní knihovny neuvěřitelně pozvednout.
-
Dobroty s příběhem míří z Davle až na Šumavu. Malá dílna běží navzdory zavřeným kavárnám
Sociální podnik Dobroty s příběhem sídlí v Davli. Už mnoho let tam pracují lidé s mentálním postižením, kteří v malé dílně vyrábějí nakládané sýry a utopence.
-
Zoře Jehličkové tleskali diváci v Římě, Miláně i v Berlíně. Lásku k hudbě předává dalším generacím
Operní pěvkyně Zora Jehličková zpívala v mnoha jazycích. Diváci jí tleskali v milánské La Scale, v drážďanské Semperoper i v berlínských operních domech.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.