Kastelán Tomáš Řehoř si svou prací na zámku Žleby splnil dětský sen
Tomáš Řehoř je kastelánem na zámku Žleby od roku 2009. Už od dětství měl rád historické památky a péči o ně věnoval celý svůj život. Zámecký areál prochází denně nejen v rámci pracovních kontrol a obchůzek, ale rád si na svá oblíbená místa zajde i po pracovní době. Čistě pro radost. Zámek Žleby mu totiž přirostl k srdci už v dobách, kdy s rodiči jezdíval na nedalekou rodinnou chatu.
Otevírají se opět hrady a zámky a některé z nich můžete znovu navštívit po jejich důkladné obnově. Vedení řady památkových objektů totiž dlouhý čas uzávěrky využilo k obsáhlé revizi sbírek nebo k důkladné údržbě mobiliáře.
Mezi ně patří i zámek Žleby. Tento unikátní zámek ležící na samotné východní hranici Středočeského kraje má historii sahající až do 13.st. Dnešní romantickou podobu získal v pol. 19 st zásluhou pánů z Auerspergů. Auersprgové Žleby vnímali jako výkladní skříň svého majetku. Honosné jsou nejen interiéry. Zámek se pyšní velmi vzácnými sbírkami a unikátním zámeckým parkem. Oblíbená je i návštěva zámecké kuchyně, která byla vybavena nejnovějšími přístroji své doby a měla samostatnou kašnu s pitnou vodou.
Stát se kastelánem ale byl totiž jeho sen už od dětství
Mít takovýto rozsáhlý a cenný komplex na starosti není nic lehkého. O tom ví své současný kastelán Tomáš Řehoř. Přes veškerou realitu této profese a velkou zodpovědnost i po téměř třiceti letech praxe je ale rád, že se mu splnil dětský sen a svou práci takto dodnes vnímá.
Když byl totiž v sedmi letech na školním výletě na hradě Český Šternberk, byl tímto slavným českým hradem tak uchvácen, že se rozhodl stát se kastelánem. Za tímto dětským snem šel zcela cíleně. Věnoval se studiu historie a shodou okolností bylo jeho první angažmá právě na Českém Šternberku. Následně pak působil 17 let jako zástupce kastelána na Karlštejně a v roce 2009 po letité praxi nastoupil na uvolněné místo kastelána zámku Žleby. Zámek Žleby mu totiž přirostl k srdci už v dobách, kdy s rodiči jezdíval na nedalekou rodinnou chatu.
Chalupa nebo zámek, každá nemovitost potřebuje plán oprav a pravidelnou údržbu
Jako kastelán má na starosti doslova vše - od koordinace svých zaměstnanců a průvodců po zajištění úklidu i péče o vzácné sbírky, řešení kácení stromů v zámeckém areálu a další. Velkou zodpovědností je samozřejmě i organizace obnovy a rekonstrukce zámku a výběr i koordinace dodavatelů a restaurátorů. I když v praxi se často jedná o mnoho administrativy, se smíchem a s nadsázkou rád dodává, že je to podobné, jako péče o větší chalupu. I zámek potřebuje svou pravidelnou údržbu a samozřejmě i plán oprav.
Stále ve střehu
Tomáš Řehoř v areálu zámku i bydlí, takže má o všem každodenní přehled. Na dlouhé pracovní kontrolní procházky po zámku si už zvykl. Láska k památkám i k profesi u něj ale přerůstá pouhou roli zaměstnání. Stává se zároveň koníčkem. Na zámku Žleby má svá oblíbená místa, kam se rád přijde podívat i ve volném čase. Čistě pro radost. Velmi rád si například přímo na arkádách zámeckého nádvoří po pracovní době vypije čaj nebo příležitostně i skleničku vína. Pohled na zámecké nádvoří je zkrátka nádherný a rád si ho vychutnává. Často se pak přistihne, že při večerním odpočinku zároveň pohledem kontroluje okapy a střechu nebo korouhve, jestli je vše v pořádku nebo jestli není potřeba opět něco natřít nebo opravit. Má také dokonalý přehled o zámeckém parku díky pravidelným procházkám se svým psem. A tak se nelze divit, že Tomáš Řehoř o sobě často s úsměvem říká: "Co se týká zámku, jsem stále ve střehu."
Související
-
Zbyněk Švagr mladší se učil od táty truhlářské řemeslo už ve svých osmi letech
Sídlo rodinného Truhlářství Švagr s.r.o. působí sympaticky už z dálky. Na první pohled se totiž zdá, že přijíždíte do staročeského statku obklopeného loukami a lesy.
-
Díky paní Kateřině Vokaté se francouzskému plemeni pasteveckého psa daří i u Kladna
Paní Kateřina Vokatá z Vinařic u Kladna vždy věděla, že platí přísloví „pes přítel člověka“. Vše začalo jedním pudlíkem a dnes má jednu z mála chovných stanic beauceronů.
-
Vetešnictví U kopretinky je pro paní Šárku Pokornou srdeční záležitost
Pro paní Šárku Pokornou bylo založení obchodu s použitím zbožím náhradním řešením. "Vetešnictví“ ji postupně nejen začalo bavit, ale sama si nakonec staré výrobky oblíbila.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka