Keře, kterých si každý všimne: tamaryšek čtyřmužný a ruj vlasatá
Přemýšlíte, čím oživit zahradu? Zkuste na pěstování nenáročné keře, za kterými se kolemjdoucí ohlédnou, tamaryšek nebo ruj. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Tamaryšek čtyřmužný je keř spíše rozložitý, který na jaře zdobí spoustou drobných růžových kvítků, později jemným olistěním, připomínajícím jehličky, jehličí.
Roste i na zasolených půdách, říká se, že dokáže vyloučit na svůj povrch sůl, která je ve vodě, kterou čerpá z půdy. A že okolo tamaryšku pak nic neroste. To u nás na 99 procentech půd není možné. Pokud jde o příjem vody, je souboj mezi rostlinami běžná věc. Ale ony se vždycky nějak ‚dohodnou‘. Když pod tamaryškem roste tráva, je jasné, že ta bere vodu z povrchových vrstev. A tamaryšek, ten si ji vytahuje kořeny z větší hloubky.
Ono je to jako se škumpami a mýty okolo nich. U nás pěstované jsou jedovaté, ale nezahubí rostlinstvo nebo malé živočichy ve svém okolí, tato ‚schopnost‘ je dána jen jednomu tropickému druhu.
Ruj vlasatá je sice velký, ale zpočátku nenápadný keř s kulatými listy a zajímavým květenstvím. Jeho výjimečnost se zvýrazňuje s koncem léta, s podzimem, kdy se koule tvořené z chmýří stávají výraznějšími a z dálky nápadnými. Zajímavější než běžný druh je červenolistá varieta ruje.“
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.