Kostelnice ze Svaté Hory každý rok vytvářejí nové vánoční příběhy. Se stavbou betléma si opravdu vyhrají
Svatohorské kostelnice Věra Langová a Jana Maříková začínají vybalovat figurky zhruba v polovině prosince. Každý rok se těší, jak originálními soškami o Vánocích zaujmou a pobaví návštěvníky Svaté Hory. Se smíchem přiznávají, že si tak trochu hrají. Svatohorský betlém je k vidění vždy od Štědrého dne do Hromnic.
Spolek příbramských betlémářů každoročně pořádá výstavy betlémů. Před více než dvaceti lety se betlémáři rozhodli věnovat Svaté Hoře betlém, jehož základ vyřezal Jan Ježek. Na jeho práci později navázal Bedřich Šilar. Ručně vyřezávané figurky jsou vysoké asi 40 centimetrů a jejich propracované detaily návštěvníky pobaví. Betlém se díky dárcům stále rozrůstá. Zájemci si totiž mohou figurku objednat a betlému ji potom věnovat. V tuto chvíli betlém obsahuje 99 figurek, asi třetinu tvoří ovečky. Nedávno přibyl anděl a letošní novinkou bude skupinka hus a kachen.
Rozmístit všechny figurky tak, aby vyprávěly příběh narození Ježíška, to je úkol pro svatohorské kostelnice, které se jinak v práci míjejí. „My se s Janičkou na stavění betlému vždy těšíme, že to máme jako svůj teambuilding,“ usmívá se kostelnice Věra Langová, zatímco rozhazuje kolem sebe seno. Inspiraci letos načerpala během návštěvy Říma. Opatrně začíná vybalovat papírové krabice plné figurek. „Tady na nás vykouknul anděl, který půjde až na chýši, takže toho dáme teď stranou.“
Svatohorský betlém je díky dárcům plný originálních postav, nechybí zde například páter Břicháček nebo svatohorský varhaník Pavel Šmolík, který pochází z Plzně, a tak ho poznáte podle soudku a pivního půllitru v ruce. Jednu figurku tam má i kostelnice Langová. Poznáte ji podle pekáče buchet, které radostně rozdává. Nechybí ani známý betlémář Ján Chvalník z Bohutína. Toho můžete na Svaté Hoře najít, jak pospává pod keřem, anebo jako harmonikáře, který uhání od lesa a veze si harmoniku na trakaři.
Jaké další figurky na Svaté Hoře uvidíte? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.