Roman Kubašta: Dědovy prostorové betlémy a knihy jsou geniálně zkonstruované, všechno vymyslel sám
Letos si připomínáme 110. výročí narození světově uznávaného malíře, grafika, ilustrátora a tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěcha Kubašty. Začínal ilustracemi do knih pro významná nakladatelství a reklamou pro největší tehdejší výrobní společnosti. Později se věnoval tvorbě prostorových betlémů a dětských knížek, které se pak staly jeho celoživotní náplní.
Možná i vy jste v dětství doma měli některý z Kubaštových papírových betlémů. A k tomu pohádkovou knihu, ve které se po otočení stránky rozložil dům, kočár nebo postel a postavičkami se dalo pohybovat. Vzpomínáte? Perníková chaloupka, Červená Karkulka, Popelka, Stolečku, prostři se,…
„Pohádek děda vyrobil okolo osmdesáti, devadesáti, ale když vezmeme v úvahu jejich další kompilace, dostáváme se ke 120 titulům,“ říká vnuk autora těchto knih, Roman Kubašta. „Děda byl vystudovaný inženýr architekt, a právě spojení architekta a geniálního malíře, ilustrátora, dalo vzniknout prostorovým knihám, betlémům, reklamním vizuálům. Vymyslel takzvané postranní lomy, to byl jeho nepatentovaný patent.“
Vojtěch Kubašta jako inženýr architekt navrhoval i nábytek, budovy nebo pražské metro. Jeho záběr byl opravdu široký. Přátelil se s mnoha hereckými i malířskými mistry. Navíc byl velice lidský. Vnuka Romana si se ženou osvojili a on s nimi žil téměř od narození až do jejich odchodu. Dokonce se s dědou narodili ve stejný den, sedmého října.
Vnuk pokračuje v dědově odkazu
„Před sedmi roky jsem odešel z výroby kartonových stojanů a vůbec reklamy, kterou jsem přes 25 let vyráběl ve své vlastní knihárně se svými zaměstnanci,“ vzpomíná Roman Kubašta. „Přešel jsem na výrobu dědových knížek a poznal, jak jsou geniálně zkonstruované. Všechno si děda vymyslel sám! Tvořil takzvanou kombinovanou technikou, jako základ používal akvarel, k tomu barevné tuhy, volně přeloženo vodovky a pastelky, dával do toho temperu a často i koláže. Všechno navíc kreslil tou nejsložitější technikou, takzvanou punktmanýrou. Tako technika se projevuje ve všech jeho ilustracích a kresbách.“
Roman Kubašta nekreslí ani nemaluje. „Ale pokračuju v dědově díle tím, že ho propaguju, dělám výstavy, mám rozepsaných několik publikací o dědovi. Poslední dobou jsem se lidově řečeno našel v tom, že dělám zvětšeniny jeho betlémů a jeho pohádek. Dávám jim zase úplně jiný rozměr. Vždycky, když je to hotové, podívám se na to a řeknu si: dědo, to se nám to povedlo.“
Skleněný betlém podle Kubašty
Například v Hubálově u Mnichova Hradiště, v zahradě sklářské dílny manželů Urbanových, můžete vidět asi 170 centimetrů vysokou zvětšeninu známého betlému Vojtěcha Kubašty z roku 1970. Je to první venkovní takto veliká zvětšenina, kterou Roman Kubašta vytvořil. K vidění bude až do Tří králů, zahrada je volně přístupná. Manželé Urbanovi navíc díky nápadu Romana Kubašty podle jiného Kubaštova papírového betlému vytvořili nádherný betlém skleněný.
Vojtěch Kubašta je známý po celém světě, k čemuž propagací jeho díla vnuk Roman přispívá měrou nemalou. Kubaštovy knihy a publikace byly přeložené do asi 35 jazyků, muzea s jeho díly jsou otevřená ve Spojených státech, v Itálii, Austrálii, Japonsku, Číně a jeho původní knihy a kresby jsou velice oblíbené u sběratelů.
V pražské Galerii Mánes je až do 15. ledna 2025, denně od 10:00 do 20:00, otevřená výstava díla Vojtěcha Kubašty, uspořádaná u příležitosti výročí jeho narození. V kouzelném světě trojrozměrných ilustrací budete mimo jiné svědky unikátní premiéry rozpohybovaných Kubaštových ilustrací.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka