Lata Brandisová je jedinou ženskou vítězkou Velké pardubické. Komtesa ze zámku trénovala v Chuchli i v Řitce u Prahy
Jméno Lata Brandisová znají jen největší fanoušci dostihů. Dosud je to jediná žena, která vyhrála nejstarší a nejtěžší překážkový dostih v Evropě – Velkou pardubickou steeplechase.
Komtesa ze zámku v Řitce u Prahy prožila nádherné chvíle i těžké pády. Na svůj osud si ale nikdy nestěžovala, i když za komunistů žila na pokraji bídy v malé chatě v Bojově.
Z velkoformátové fotografie v malém muzeu na zámku v Řitce u Prahy na návštěvníky hledí krásná žena v elegantních sametových šatech. Mnohem častěji se ale po panství proháněla v kalhotech na koňském sedle.
Marie Immaculata Brandisová, zvaná Lata, se narodila v Úmoníně 26. června 1895 do hraběcí rodiny Brandisů. Její otec Leopold Brandis absolvoval nejlepší jezdecké školy, byl profesionálním vojákem a dosáhl mnoha hodností. Mluvil německy a s chybami i česky. Spolu se ženou Johannou vychovávali na zámečku v Řitce u Prahy celkem 9 dětí, 7 dívek a 2 chlapce.
Komtesa Lata se spolu se sourozenci proháněla po okolí Řitky na koních už od svých osmi let. Spolu se sestrami pořádala „důstojnické dostihy“, kdy si dívky oblékaly mužské šaty a sazemi si malovaly knírky pod nosem. Ze všech hraběcích dětí měla ke koním nejblíže právě Lata. S otcem navštěvovala dostihy v nedaleké Chuchli a poslouchala historky o prastrýci Oktaviánu Josefu Kinském, který byl jedním ze zakladatelů Velké pardubické a patřil mezi významné chovatele koní.
Velkou pardubickou jela komtesa Lata celkem devětkrát. Dostihový sport byl v prvních desetiletích 20. století výhradně mužskou záležitostí. Když měla Lata v roce 1927 poprvé závodit na Velké pardubické steeplechase, vyvolalo to protesty soupeřů. Většina jezdců tehdy patřila k důstojníkům a soupeřit se ženou odporovalo jejich důstojnické cti. Tehdy na trati několikrát spadla, přesto dojela na pátém místě.
Velké vítězství si komtesa připsala v roce 1937 s desetiletou klisnou Normou z chovu vzdáleného příbuzného Zdenka Radslava Kinského. Československá jezdkyně v bíločerveném dresu porazila nejlepší německé jezdce, nadšení diváků nebralo konce a o hraběnce v sedle psaly noviny napříč Evropou.
Po velkém vítězství však následovaly těžké časy. V letech 1938 až 1945 se slavné dostihy nekonaly, za II. světové války byl na statek v Řitce dosazen nucený správce a komunistický režim později rodinu připravil o zámeček.
Naposledy Lata závodila roku 1949 na Memoriálu Kinského, kde se po pádu na Hadím příkopu těžce zranila. Kdysi oslavovaná jezdkyně se musela v roce 1953 spolu s dalšími sestrami vystěhovat do malé chatky bez vody a elektřiny. Když Marie Immaculata Brandisová v roce 1981 zemřela, dostihový svět to téměř nezaznamenal.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.